Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Węgrów – miasto magii, kultury i waśni religijnych

Autor wpisu: Dominika Kowalska
Data publikacji: 07.05.2013

Węgrów to miasto leżące 80 km. na wschód od Warszawy. Miasto, dzięki swemu bogactwu historycznemu i kulturowemu jest nie lada gratką dla znawców i historyków sztuki, a także dla zwykłych turystów. W Węgrowie znajdują się świątynie i cmentarze różnych wyznań.

 

Dla tych którzy szukają wypoczynku w okolicach Węgrowa, zalew nad Liwcem jest do tego wręcz stworzony. Place zabaw, miejsce do wędkowania, opalania, pływania. Zwolennicy sportu będą zachwyceni obfitością dostępnych tu możliwości : kajaki, żaglówki, ścieżki do joggingu i boiska do gry - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Gdy nadejdzie pora obiadu, można zasiąść nieopodal z rodziną i przyjaciółmi i zrobić grilla w wyznaczonym do tego miejscu.


Węgrów jest też miejscem pełnym magii. Znajduje się tutaj lustro Mistrza Twardowskiego, maga który oszukał samego diabła. Słynny mag używał owego lustra do swoich czarnoksięskich sztuczek. Na prośbę zrozpaczonego po śmierci żony króla Zygmunta Augusta, wywołał m.in. ducha Barbary Radziwiłłówny.


Zapewne niewielu wie, że Węgrów jest jednym z najstarszych miast Mazowsza. Od 1451 roku był miastem prywatnym, przechodził z rąk do rąk. Pierwszym jego właścicielem był Stanisław z Ołomuńca, po nim od 1476 roku Uhrowscy, następnie od 1558 roku Kiszkowie, a od 1593 roku – Radziwiłłowie i później Ossolińscy.

Każdy z właścicieli Węgrowa starał się o jego najlepszy rozwój. Nie bez znaczenia ekonomicznego był również fakt, że Węgrów leżał na szlaku handlowym z Rusią.
Miasto się prężnie rozwijało, przyciągając do siebie coraz więcej ludzi, nie koniecznie katolików. Wraz z czasem, w Węgrowie rosła liczba luteranów. Za początek Kościoła luterańskiego uznawane jest wystąpienie Marcina Lutra w 1517 r. Zapoczątkowany w Niemczech ruch reformatorski szybko dotarł na Podlasie, które graniczy z Węgrowem. Od 1558 roku za sprawą właścicielki Węgrowa Anny z Radziwiłłów Kiszkowej do Węgrowa zaczęli napływać osadnicy protestanccy. Miasto stało się ważnym ośrodkiem reformacji. Kościół parafialny został przekazany zborowi kalwińskiemu a w mieście ufundowano drukarnię (obecnie dom Gdański) i szkołę ewangelicką.

W 1565 roku Węgrów stał się kolebką ruchu braci polskich. Od tamtego momentu relacje między katolikami a protestantami były napięte. Świątynie protestanckie stały w Węgrowie obok kościołów. Krasińscy byli zagorzałymi katolikami, ufundowali więc przebudowę kościoła Najświętszej Marii Panny i zaprosili słynnych artystów aby go upiększyć. Freski Michelangela Pallonego, to jeden z elementów walki z protestantyzmem. Przedstawiają podważane przez innowierców, a podstawowe dla katolików dogmaty. Krasińscy sprowadzili też do Węgrowa Franciszkanów, którzy wzbudzali nienawiść ludności katolickiej do lutrów i kalwinów.

W takiej atmosferze w 1678 r. doszło do podpalenia drewnianego zboru ufundowanego przez jednego z Radziwiłłów. Gdy zaś biskup łucki zabronił ewangelikom odbudowy spalonej świątyni, właściciel Węgrowa wstawił się za nimi, przyczyniając się do uchylenia zakazu. Podobno biskup zgodził się na odbudowę pod warunkiem, że świątynia powstanie w ciągu jednej doby. Ewangelicy ze spichlerza nabytego w Starej Wsi przygotowali budulec, a w wyznaczonym dniu jedynie złożyli i umocowali jego części. Kościółek ten stoi do dziś na cmentarzu ewangelickim.


Świątynią, która się mimo konfliktów religijnych w Węgrowie ostała jest Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP. W 1969 r. w tymże kościele brali ślub Lech i Danuta Wałęsowie. W ramach zakończenia obchodów 300-lecia tejże Bazyliki usłyszeliśmy 24 września 2011 roku utwory Gustava Mahlera- najwybitniejszego symfonika w historii muzyki. Stało się to za sprawą tego, że Węgrów leży na szlaku Mazowsza w Koronie - cyklu muzycznych wieczorów w zabytkach architektury Mazowsza.


Odwiedzając Węgrów w odpowiednim czasie, jest szansa że trafimy na inne ciekawe wydarzenia kulturalne. Np. Festiwal Obrzędów Weselnych, na którym możemy podziwiać piękne stroje i muzykę folklorystyczną, oraz przekonać się kto zostanie w tym roku obdarowany statuetką Boryny.

Innym must see jest Święto Chleba w Węgrowie. W jednym dniu zjeżdżają się do Węgrowa producenci zdrowej żywności. Można tu liczyć na pajdę chleba ze smalcem i słodkie wypieki, a wracając do domu zabrać ze sobą wytwory rękodzieła ludowego.
 To ciekawe miejsce regionu, pełne kultury, magii i historii.

Źródło:

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1434)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Węgrów – miasto magii, kultury i waśni religijnych

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter