Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Cmentarz katolicki w Żelechowie

Autor wpisu: mgbp.zelechow@op.pl
Data publikacji: 21.02.2013
Okres historyczny: 1800-1914

Cmentarz z wieloma zabytkowymi nagrobkami oraz miejsce pochówku pierwszego prezydetna Warszawy.

Cmentarz katolicki w Żelechowie to zabytkowe miejsce pochówku wiernych z tutejszej parafii. Znajduje się tam wiele zabytkowych nagrobków. Pochowani są m.in. Ignacy
Wyssogota Zakrzewski, pierwszy prezydent Warszawy i Ludwik Pudło, przedwojenny burmistrz Żelechowa oraz uczestnicy kampanii wrześniowej.


Historia cmentarza
Powstanie cmentarza w 1800 roku zostało wymuszone przez władze austriackie. Decyzja związana była z problemami higienicznymi przy prowadzeniu pochówków w centrum miasta (na tyłach kościoła parafialnego). Cmentarz umiejscowiono na wzniesieniu pomiędzy obecnymi ulicami Długą i Wilczyską przy ówczesnym trakcie Warszawskim.

Jako jeden z pierwszych parafian, w 1802 roku, pochowany tu został dziedzic żelechowski Ignacy Wyssogota Zakrzewski - pierwszy prezydent Warszawy. Obecnie miejsce pochówku Zakrzewskiego jest ogrodzone i upamiętnione tablicami.


W 1834 roku cmentarz otoczono parkanem wykonanym z polnych kamieni. W 1852 roku, ówczesny dziedzic Żelechowa, Jan Ordęga wybudował na osi głównej alei cmentarza kaplicę pw. św. Krzyża. Pochowana została tam jego żona Karolina. Później także inni członkowie rodziny zostali pochowani w tym miejscu. Kaplica jest budynkiem klasycystyczny, na planie prostokąta.
W latach 70. XIX wieku powiększono cmentarz. W 1882 otoczono go murem w cegły. W latach 90. XX wieku ponownie powiększono cmentarz. Miejsce to znajduje się w pod numerem 51 z dnia 28 lutego 2000 roku.
 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1729)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Cmentarz katolicki w Żelechowie
Cmentarz katolicki w Żelechowie
Cmentarz katolicki w Żelechowie
Cmentarz katolicki w Żelechowie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter