Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kaplica św. Antoniego Padewskiego w Gorzanowie.

Autor wpisu: Aleksandra Cebula
Data publikacji: 14.04.2013
Okres historyczny: Barok XVII w.

Kaplica św. Antoniego Padewskiego w Gorzanowie należy do jednych z pierwszych przykładów sztuki barokowej w hrabstwie kłodzkim. Jest to przepiękna kaplica znajdująca się u stóp Dębowej Góry, na wzgórzu zwanym Antonówką. Koło kaplicy znajdowała się pustelnia, od której kaplica wzięła swoją niemiecką nazwę - Einsiedele. Dom pustelników został zniszczony po wojnie, natomiast kaplica przetrwała i stała się ciekawym obiektem wielu wycieczek i pielgrzymek...

Kaplica św. Antoniego została ufundowana przez właściciela pałacu w Gorzanowie hrabiego Johanna Friedricha von Herbensteina w 1660 roku. Po pięciu latach została poświęcona  przez arcybiskupa praskiego Ernsta Adalbert von Harracha. Kaplicą opiekowali się pustelnicy mieszkający w niedalekim drewnianym domku (niemiecka nazwa - Einsiedele). Pustelnia została po wojnie zniszczona, natomiast kaplica przetrwała do dziś i stała się ciekawym obiektem dla podróżników i pielgrzymów.

Do kaplicy prowadzi ścieżka przez aleję dębową, przy której znajduje się figura św. Onufrego. Święty ten, syn perskiego władcy, przez sześćdziesiąt lat wiódł żywot pustelnika. Żywił się daktylami, a każdej niedzieli anioł przynosił mu komunię świętą. Św. Onufry wzbudzał wielki podziw u innych pustelników i był dla nich wzorem. Może dlatego jego figura stała koło gorzanowskiej pustelni.

Na drodze do kaplicy znajduje się jeszcze jedna figura - Pieta - powstała  w 1734r.

PLAN I WYPOSAŻENIE KAPLICY

Budowla jest wzniesiona na centralnym rzucie czterech przecinających się elips, oddzielonych pilastrami. Z tyłu znajduje się absyda oraz zakrystia. Kaplica nakryta jest kopułą z latarnią. W ścianach znajdują się półkoliste okna. Portal wejściowy jest połączony z oknem.
Wewnątrz kaplicy znajdują się barokowe wyposażenia z XVIII wieku, m.in. drewniane polichromowane rzeźby i cynowe lichtarze oraz drewniany polichromowany ołtarz z początku XIX wieku.

Kaplica św. Antoniego w obecnych czasach jest miejscem wielu wycieczek. Co roku, w niedzielę bliską 13 czerwca, odbywają się uroczystości odpustowe ku czci św. Antoniego z Padwy. Jest to wielka uroczystość, która z biegiem lat, przyciąga coraz to wiekszą liczbę osób.

Bibliografia:

 Zespół autorski: Marek Staffa, Julian Janczak, Krzysztof R. Mazurski, Czesław Zając, Janusz Czerwiński "SŁOWNIK GEOGRAFII TURYSTYCZNEJ SUDETÓW - KOTLINA KŁODZKA I RÓW GÓRNEJ NYSY"  tom 15  Wydawnictwo: I-BIS Wrocław 1994, str. 132-148;

Joanna Lamparska "TAJEMNICE, ZAMKI, PODZIEMIA PRZEWODNIK JAKIEGO NIE BYŁO" Wydawnictwo: ASIA PRESS s.c. Wrocław 1999, str. 64-65.

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1452)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Kaplica św. Antoniego Padewskiego w Gorzanowie.
Kaplica św. Antoniego Padewskiego w Gorzanowie.
Kaplica św. Antoniego Padewskiego w Gorzanowie.
Kaplica św. Antoniego Padewskiego w Gorzanowie.
Kaplica św. Antoniego Padewskiego w Gorzanowie.

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter