Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Antonin - jednym z latyfundiów rodu magnackiego

Autor wpisu: Daniel-93-Pl
Data publikacji: 16.04.2013

Wśród dużych obszarów leśnych, nad stawem Szperek, w południowej części Wielkopolski znajduje się niewielka, ale jakże ciekawa, z bogatą historią, atrakcyjna turystycznie i niezwykle malownicza miejscowość Antonin.

        To właśnie w Antoninie kazał postawić swoją siedzibę książe Antoni Radziwiłł. Spośród przedstawionych mu projektów książę wybrał plan autorstwa niemieckiego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Na jego podstawie w latach 1821-1824 wybudowano na podmurówce z rudy darniowej i cegieł modrzewiowy pałac myśliwski.

        W historii obiektu odnotowano dwukrotne odwiedziny (w 1827 i 1829) Fryderyka Chopina, który przebywał w pobliskim Strzyżewie u swojej matki chrzestnej Anny ze Skarbków Wiesiołowskiej i został zaproszony przez utalentowanego muzycznie księcia Radziwiłła. Właśnie dla niego młody Fryderyk skomponował Poloneza C-dur Alla Polacca con viola. Pobyt Chopina w antonińskim pałacu upamiętnia pomieszczenie, w którym zgromadzono związane z kompozytorem i czasami, w jakich żył, rysunki, nuty, obrazy, meble, fortepian, odlew dłoni, i popiersie artysty. Oprócz tej ekspozycji w obiekcie mieści się kawiarnia oraz Dom Pracy Twórczej.

        W antonińskim pałacu od wielu lat, staraniem Ostrowskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz ostrowskiego oddziału Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, organizowany jest Międzynarodowy Festiwal '' Chopin w barwach jesieni ", a ostrowski odział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego propaguje muzyczne tradycje, przeprowadzając kończące sie koncertem rajdy turystyczne pod nazwą " Chopinowska jesień ". Sala myśliwska jest także miejscem, gdzie swoje pierwsze artystyczne szlify zdobywają uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego " Chopin dla najmłodszych ", a którego organizatorem jest Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Ostrzeszowie.

        W sąsiedztwie pałacu znajdują się zabudowania w stylu tyrolskim. Rosnący las uformowano w park angielski z wysepką, na której zbudowano z białego marmuru grobowiec dzieci Antoniego Radziwiłła.

        Niedaleko wejścia do pałacu ma swój początek ścieżka dydaktyczna, prowadząca do rezerwatu " Wydymacz " ze stawem oraz podmokłym jesionowo-olszowym lasem. Podziwiać można tu także pomnikowe okazy dębów, które wiekiem (najstarsze ponad 400 lat) i rozmiarami (od ponad 400 do prawie 700 cm w obwodzie) z powodzeniem mogą konkurować z rogalińskimi.

       W odległości około 300 m od pałacu, po lewej stronie drogi do Mikstatu, wznosi się neoromańska kaplica, wybudowana w latach 1835 - 1838 jako kaplica grobowa Radziwiłłów. Podziemia kaplicy i jej sąsiedztwo są miejscem wiecznego spoczynku rodziny książęcej, między innymi Antoniego Henryka Radziwiłła, jego żony Luizy, ich córek Wandy i Elżbiety oraz Ferdynanda Radziwiłła z żoną Pelagią z Sapiehów.

Źródło: Ostrzeszów i okolice

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1609)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Antonin jednym z latyfundiów rodu magnackiego
Antonin jednym z latyfundiów rodu magnackiego
Antonin jednym z latyfundiów rodu magnackiego
Antonin jednym z latyfundiów rodu magnackiego
Antonin jednym z latyfundiów rodu magnackiego

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter