Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kraina nad leniwą wodą.

Autor wpisu: Miszka13b
Data publikacji: 16.04.2013

Dolina Baryczy to jeden z najcenniejszych przyrodniczo zakątków naszego kraju.
 

 

Barycz liczy sobie 133 km długości. Zaczyna swój bieg na bagnach koło Ostrowa Wielkopolskiego, a kończy go, wpadając do Odry w okolicach Wyszanowa pod Szlichtyngową. Miejsca te jak nawias zamykają jeden z bardziej urokliwych zakątków Polski, na który składa się mozaika stawów, mokradeł, lasów, pól oraz łąk.

To właśnie Dolina Baryczy - prawdziwy raj dla miłośników przyrody i historii. Ci pierwsi nad Baryczą znajdą chociażby drugi co do wielkości w Polsce rezerwat przyrody, czyli zaliczane do najcenniejszych ekosystemów na świecie "Stawy Milickie". Na tych drugich czekają tu wspaniałe pałace, otoczone starymi parkami, ciekawe kościoły, budynki kamieniczki z muru pruskiego i wiejskie chaty wzniesione z rudy darniowej. Co ciekawe i jedni i drudzy będą się często mijać w wędrówkach śladami swoich fascynacji. Bo Dolina Baryczy to jedno z niewielu miejsc, w których unikalny i cenny przyrodniczo ekosystem powstał w dużym stopniu na skutek działalności człowieka.

Symbolem, a zarazem doskonałą ilustracją tych zależności jest chociażby Grabownica: największy i zarazem jeden z najpiękniejszych stawów, będący siedliskiem niezliczonej ilości ptaków, którego wody piętrzy zabytkowy drewniany jaz, będący majstersztykiem XIX-wiecznej hydrotechniki.

Obecnie spora część obszaru Doliny Baryczy objęta jest siecią Natura 2000, znajduje się tu również największy w Polsce Park Krajobrazowy.

W celu ochrony najlepiej zachowanych części nadbaryckich lasów utworzono po II wojnie światowej cztery leśne rezerwaty przyrody (Wydymacz, Olszyny Niezgodzkie, Wzgórze Joanny, Radziądz) chroniące różne typy lasów.

Pomniki przyrody - Dolina Baryczy wyróżnia się ogromną liczbą okazałych drzew. Sadzone były od wieków na groblach stawów rybnych, w parkach, na cmentarzach i wzdłuż dróg, pozostawiane na skrzyżowaniach duktów leśnych oraz wzdłuż śródleśnych strumieni

Zwierzyna
Czasem w Dolinie Baryczy spotkać możemy gatunki, które nie występują tu regularnie. Są to goście z dalekich części Polski i Europy, a nawet przybysze z innych kontynentów. Zwierzyny jest tak dużo, że nie potrzeba wielkiego wysiłku i zapuszczania się w rozległe lasy bo stada saren można spotkać na łąkach, a krążący nad głową orzeł to nic nadzwyczajnego. Dzięcioł walący z uporem maniaka w poszukiwaniu smakołyków nic sobie nie robi z gościa polującego z aparatem. Jesienne sejmiki odlatujących na zimę ptaków są tutaj jednymi z największych w europie i stanowią dla ornitologów istny raj.

Dolina Baryczy to nie tylko cenny teren przyrodniczy ale również ciekawe miejsce o interesującej przeszłości. Przykładem może być słyny pałac Myśliwski w Antoninie o bogatej walorystyce, która zaciekawi niejednego zwiedzającego. Również miasto Milicz - symbol Doliny posiada wielkie zaplecze zabytkowe i sądze ze można tu wymienic chociaż by słynny Pałac Klasyczny czy Kościół św. Andrzeja Boboli.

Źródło: http://www.barycz.pl/index_dolina.php?dzial=2&kat=13

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 996)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Kraina nad leniwą wodą.
Kraina nad leniwą wodą.
Kraina nad leniwą wodą.
Kraina nad leniwą wodą.
Kraina nad leniwą wodą.
Kraina nad leniwą wodą.
Kraina nad leniwą wodą.
Kraina nad leniwą wodą.

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter