Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zwiedzanie Doruchowa

Autor wpisu: KlaudiaSkorzybot
Data publikacji: 18.04.2013

Doruchów położony jest w południowej Wielkopolsce. Wieś założył niejaki Doruch alias Doruch. Wieki temu podążali tędy dawni kupcy kierujący się na północ w poszukiwaniu bursztynu. W XV wieku istniała tu Stara Huta, w połowie XIX fabryka papieru Dąbrówka. Najstarszy dokument dotyczący wsi pochodzi z 1213 roku.
 

Doruchów jest jedną z najstarszych wsi powiatu Ostrzeszowskiego. Nie raz do bram miejscowości pukała ojczyzna wzywając młodych i odważnych do walki o wolność i godność. Doruchów odegrał dużą rolę w Powstaniu Wielkopolskim. Był miejscem kwaterowania sztabu południowego odcinka powstańczego. Dlatego ważnym miejscem jest:

Grobowiec rodziny Thielów

Właściciel majątku Stanisław Thiel - pułkownik piechoty Wojska Polskiego i generał brygady Narodowych Sił Zbrojnych, został mianowany dowódcą na odcinku między Ostrzeszowem a Kępnem. Toczył zwycięskie bitwy z Niemcami m.in. w okolicach Kobylej Góry i Ligoty. Zmarł w 1943 r. Został pochowany początkowo na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, zaś po latach staraniem syna Kazimierza (jedynego z czwórki dzieci, który przeżył wojnę) złożony 18 listopada 1965 r. w grobie rodzinnym w Doruchowie. Dzięki przychylności rodziny Thielów grobowiec w górnej części służy obecnie parafii jako kaplica przedpogrzebowa. Całość znajduje się na terenie doruchowskiego kościoła.

Kościół pw. Św. Stanisława Kostki

Parafia w Doruchowie powstała już 1415 roku, a Kościół wybudowany został w roku 1889. Kościół ten jest wybudowany w stylu neoromańskim, murowany z cegły, nieotynkowany, trzynawowy. Świątynia posiada 3 ołtarze drewniane w stylu klasycznym. W głównym ołtarzu znajduje się figura Matki Bożej, z jej lewej strony - figura św. Stanisława Kostki, a z jej prawej strony - figura św. Kazimierza. W lewym ołtarzu bocznym znajduje się figura św. Anny z Maryją, natomiast w prawym ołtarzu bocznym – figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Podczas II wojny światowej, z racji tego, że w całym dekanacie pozamykoano wszystkie kościoły poza doruchowskim, nasza świątynia służyła Polakom z ziemi ostrzeszowskiej, kępińskiej, wieruszowskiej i wieluńskiej. Kościół był remontowany i odnawiany na przestrzeni lat. W dalszym ciągu podejmowane są niezbędne prace mające na celu zatroskanie o wygląd kościoła oraz jego otoczenia.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest:

Dworek rodziny Thiel

Dworek znajduje się w doruchowskim parku. Niegdyś był w posiadaniu wspomnianego wcześniej Stanisława Thiela. W dniu dzisiajeszym oprócz tego, że znajdują się w nim lokale mieszkalne, możemy skorzystać z dóbr Biblioteki Publicznej, której 560 czytelników może korzystać z liczącego ponad 14000 księgozbioru.

Będąc w parku należy zwrócić uwagę na wyspę na stawie uważaną za:

Więzienie czarownic

Jak wiadomo w 1775 roku w Doruchowie odbył się proces palenia czarownic. Według legendy żona niejakiego Stokowskiego – jednego z dziedziców Doruchowa oskarżyła 7 kobiet (ostatecznie liczba wzrosła do 14) o uprawianie czarów i zadanie jej kołtuna. Mąż kazał pojmać domniemane czarownice. By udowodnić, że kobiety zajmują się czarami jeszcze tego samego dnia związane wrzucono je do stawu. Cel : utoną-są niewinne, przeżyją-wiedźmy. Kobiety jednak ubrane w obszerne spódnice z halkami unosiły się na wodzie. Werdykt więc był prosty. Odbył się sąd, a że kobiety nie chciały przyznać się do winy były torturowane w wyniku czego 3 zmarły. Tortury te miały miejsce w owej piwniczce. Kobiety zostały wprowadzone na stos na Łysej Górce znajdującej się na drodze do Tokarzewa, która zwana jest także Wzgórzem Czarownic.
 

W Doruchowie niemało jest miejsc wzbudzających zainteresowanie. Jest to miejscowość o bogatej historii. Mimo wstrząsów dziejowych, mieszkańcy nie zamienili by ziemi doruchowskiej na żadną inną.

 

 

 

Źródło: 1. Przybyła Wiesław, Mazur Ryszard, Historyja doruchowskich czarownic, Ostrzesszów 2008.; 2. ks. kan. Stanisław Twardowski, Beata Antczak, Tomasz Król, Nasze wczoraj i dziś. Dzieje parafii Doruchów, Doruchów 2004.

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1841)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Zwiedzanie Doruchowa
Zwiedzanie Doruchowa
Zwiedzanie Doruchowa
Zwiedzanie Doruchowa
Zwiedzanie Doruchowa

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter