Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Prawie Luwr

Autor wpisu: Katarzyna Moniuszko
Data publikacji: 16.05.2013
Okres historyczny: 1800-1914

Warszawski plac Bankowy słynie z pięknej klasycystycznej zabudowy projektu Antonia Corazziego. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że rotunda Giełdy i Banku Polskiego kryje w sobie kolekcję szczycącą się zbiorami obrazów najwiekszych mistrzów.

Warszawski plac Bankowy słynie z pięknej klasycystycznej zabudowy projektu Antonia Corazziego. Na kompleks XIX-wiecznych budynków rządowych składają się gmach Giełdy i Banku Polskiego, Komisji Rzadowej Przychodów i Skarbu oraz Pałac Ministra Skarbu.

Pałac Ministra Skarbu przez wiele lat był domem księcia Franciszka Ksawerego Druckiego – Lubeckiego, genialnego finansisty i działacza gospodarczego. Przez pewien czas budynek Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu miał zaszczyt gościć w swych klasycystycznych progach Juliusza Słowackiego. Młody poeta pracował w Komisji. Nawet wieszcz nie samą poezją żyje…

Obecnie oba budynki są siedzibą warszawskiego ratusza. Trzeci z budynek z corazziańskiego kompleksu, rotunda Banku i Giełdy Polskiej nie miał tak prestiżowych lokatorów. Po II wojnie światowej umieszczono tam Muzeum Polskiego Ruchu Rewolcyjnego. W 1990 r. muzeum, w ślad za pomnikiem Feliksa Dzierżyńskiego, zniknęło z pl. Bankowego.

Jednak rotunda Giełdy nie stoi pusta, choć sprawia takie wrażenie. Wytrwali poszukiwacze mogą znaleźć wejście do muzeum, mimo, że mało kto kojarzy pl. Bankowy z siedzibą galerii sztuki.


Mowa o Muzeum Kolekcji Jana Pawła II, utworzonym ze zbiorów Janiny i Zbigniewa Porczyńskich. Porczyński, polski chemik – milioner mieszkajacy w Stanach Zjednoczonych, wraz z żoną w ciagu kilku lat zgromadzili kolekcję kilkuset dzieł, aby przekazac ten cenny dar Polsce. Galeria Porczyńskich chwali się posiadaniem w swoich zbiorach arcydzieł takich tuzów światowej sztuki jak: Van Gogh, Goya, de Chirico, Durer, Cranach, Tycjan, Caravaggio, Tintoretto - a to tylko najgłośniejsze nazwiska.

Iście królewska kolekcja – można pomyśleć. I od razu pojawia się zdziwienie czemu do muzeum nie pielgrzymują wszystkie wycieczki szkolne, a historycy sztuki, zachwyceni, nie rozsławiają galerii na cały świat.


Cała tajemnica tkwi w magicznych słowach: przypisywany,  z kregu , uczeń. Większość obrazów kupowanych przez niedoświadczonych kolekcjonerów to tylko kopie lub trawestacje arcydzieł, o znacznie niższym poziomie artystycznym. Dlatego kolekcja Porczyńskich zamiast polskim Luwrem stała się swego rodzaju muzeum osobliwości.

Wśród licznych dzieł niższej klasy zwiedzającym ciężko skupić się na perełkach kolekcji. A można je znaleźć – w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II znajduje się m.in. jedyny w polskich zbiorach obraz Van Gogha. Potrzebne jest uporządkowanie zbiorów i wyłuskanie wartościowych obiektów przez znawców sztuki. Do tego czasu galeria dalej będzie straszyć pustymi salami.

 

Źródło:

Janusz Miliszkiewicz Mieczysław Morka : Kolekcja Porczyńskich - wielkie oszustwo? Warszawa 1993

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1217)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Prawie Luwr
Prawie Luwr
Prawie Luwr

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter