Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kto dla Torunia stracił głowę?

Autor wpisu: Galeria Rusz
Data publikacji: 10.05.2013

Każdy, kto choć raz odwiedził Toruń wie, że łatwo dla tego miasta stracić i serce i głowę. Artyści z Galerii Rusz wiedzą o tym najlepiej i mówią o tym bez ogródek w swojej najnowszej pracy.

Galeria Rusz zaprasza do oglądania nowej pracy pt. „Dla Torunia”. Praca zawisła na tablicy należącej do BTCM, usytuowanej przy Urzędzie Miasta, na Wałach gen. Sikorskiego. Ma formę makatki i jest pilotażową częścią kampanii promocyjnej Torunia, dla którego przecież trudno nie stracić głowy. Praca jest próbą stworzenia nowego folkloru ziemi toruńskiej, który niestety w pierwotnej formie nie zachował się do naszych czasów.

Warto zauważyć, że praca ta nie jest pierwszym dziełem w dorobku Galerii Rusz inspirowanym folklorem. Galeria ma na swoim koncie m.in. mural pt. „Wycinanka”, który jest największą polską wycinanką i ma powierzchnię ponad 150 m kw. Wycinanka została namalowana w 2004 roku pod wiaduktem na ul. Kościuszki w Toruniu. Mural ten był prezentowany m.in. na wystawie „Etoinspiracje” w Muzeum Narodowym w Gdańsku i w Muzeum Narodowym w Sibiu, w Rumunii.

Praca „Dla Torunia” powstała we współpracy z Biurem Toruńskiego Centrum Miasta.


Galeria Rusz to grupa artystyczna, która jest uosobieniem Nowej Polskiej Szkoły Plakatu – w rozmiarze XXL. Artyści Joanna Górska i Rafał Góralski specjalizują się przede wszystkim w kreowaniu i prezentacji sztuki w przestrzeni miejskiej i mają na koncie ponad 200 bilbordowych realizacji. W swoich działaniach wykorzystują zarówno formę tradycyjnego plakatu, bilbordu, jak i korzystają z elektronicznych ekranów ulicznych, czy też mobilnych bilbordów. Ich największe prace(tzw. megabilbordy) osiągają ogromne rozmiary, nawet do 250 m2. Swoją twórczość traktują jako misję – misję wytwarzania i dostarczania społeczeństwu „narzędzi do myślenia”. „Narzędzia do myślenia” są potrzebne naszemu gatunkowi do przetrwania, bo dzięki takim narzędziom staliśmy się tym, kim jesteśmy – z małp staliśmy się ludźmi. Artyści GR zachęcają więc do używania „narzędzi do myślenia”, przez nich wytwarzanych, ale też do wytwarzania własnych. Dzięki narzędziom z małp staliśmy się ludźmi, ale przecież w każdej chwili do małpiej postaci możemy powrócić.
Artyści GR inspirację do tworzenia swoich prac czerpią zarówno z twórczości Picassa, Matisse'a, Legera czy Lichtensteina, jak i klasyków polskiej szkoły plakatu. Przede wszystkim jednak całymi garściami czerpią z Polskiego Języka, który bardzo kochają, bo wyssali go z mlekiem matki. Artystów fascynuje polskie otoczenie kulturowe, choć niestety czasami wywraca im flaki do góry nogami. Wierni są jednak swojej dewizie „polskie wydało nas plemię i polską będziemy gryźć ziemię”.
Od 1999 roku artyści prowadzą własną galerię bilbordową przy Szosie Chełmińskiej 37 w Toruniu. Jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, prezentujący non stop sztukę na jednym bilbordzie. Artyści prezentują tu co miesiąc nową pracę. Ten systematyczny proces ingerencji w przestrzeń codzienności traktują jako bardzo ważny eksperyment artystyczny, który przekracza ścisłe ramy sztuki współczesnej i poszerza swoje społeczne oddziaływanie. Artyści transferują sztukę w przestrzeń miejską i codzienność, by mogła zaistnieć także dla tych, którzy nie odwiedzają tradycyjnych galerii i muzeów. Artyści GR są też twórcami i kuratorami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves, który jest jedynym festiwalem na świecie w całości poświęconym sztuce bilbordowej.

Więcej o działaniach GR na stronach:
http://www.galeriarusz.art.pl
http://www.artmovesfestival.org

Zapraszamy również do odwiedzania naszego facebooka:
http://www.facebook.com/GaleriaRusz
 

Źródło: Galeria Rusz

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1782)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Kto dla Torunia stracił głowę?
Kto dla Torunia stracił głowę?

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter