Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Rzeszów wielu religii

Autor wpisu: Katarzyna Moniuszko
Data publikacji: 29.05.2013

Przez wieki Rzeszów, położony na wschodnich krańcach Rzeczpospolitej, był miejscem spotkań chrześcijaństwa wschodniego, zachodniego i judaizmu.

We współczesnym Rzeszowie katolicyzm jest dominującą religią. Miasto jest siedzibą diecezji i dziesięciu zakonów. Znajduje się w nim 29 kościołów rzymskokatolickich, a pierwszy miejski kościół parafialny wybudowano w XIV w. Choć chrześcijaństwo zachodnie od wieków jest obecne w Rzeszowie, to dawniej nie było jedyną religią kształtującą oblicze miasta.

Już w średniowiecznym Rzeszowie istniała liczna wspólnota prawosławna i osada Ruska Wieś. Nie zachowały się jednak żadne jej relikty, które przybliżały by nam ten rozdział historii miasta. Wiadomo tylko, że przed XVII w. w mieście znajdowały się 3 cerkwie i 2 monastery.

W XVII w. wraz z przybyciem jezuitów oraz przygotowaniami do podpisania unii brzeskiej zaczęto ograniczać wpływy religii prawosławnej w regionie. Po podpisaniu unii, w Rzeszowie pojawiła się wspólnota greckokatolicka. Jej świątynią było dzisiejsze sanktuarium p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Zalesiu.

Od XVI w. aż do II wojny światowej Rzeszów zamieszkiwała liczna gmina żydowska. Rzemieślnicy i kupcy żydowscy, przybywający do Rzeszowa z centralnej i zachodniej Polski, szybko stali się konkurencją dla lokalnego mieszczaństwa, które wywierało wpływ na właścicieli miasta, domagając się ograniczenia ich osadnictwa.

Dlatego Synagoga Staromiejska została wybudowana poza obrębem murów miejskich. Budynek synagogi z 1610 r., choć wielokrotnie odbudowywany, zachował swój renesansowy charakter. Jej neogotycka wieża oparta jest na baszcie, jedynym zachowanym fragmencie murów obronnych Rzeszowa.

Kiedy zakazano Żydom budowy na Starym Mieście, ich inwestycje przeniosły się do Nowego Miasta. Ci sprawni rzemieślnicy, bankierzy i szynkarze, którzy przyczyniali się do rozwoju gospodarczego Rzeszowa, znaleźli wsparcie ze strony rodu Lubomirskich.

Nowa, szybko rozwijająca się osada żydowska w na przełomie XVII i XVIII w. zyskała kolejna synagogę – Nowomiejską. Jej budynek, zaprojektowany przez Jana Chrzciciela Belottiego i przebudowany w XIX w. mieści obecnie Biuro Wystaw Artystycznych i dom pracy twórczej Polskiego Związku Artystów Plastyków.

Pamiątką po wielowiekowej obecności judaizmu w Rzeszowie są również cmentarze żydowskie: zniszczone w czasie wojny kirkuty z XV i XVII w. oraz wciąż istniejący, choć zrujnowany cmentarz na Czekaju z XIX w. Nieliczne zachowane macewy tego założonego w 1849 r. kirkutu, przypominają o społeczności żydowskiej która od XVIII w. aż do II wojny światowej współtworzyła kulturę i gospodarkę regionu.

Źródło: http://www.sztetl.org.pl/pl/city/rzeszow/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1767)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter