Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Ulica Bernardyńska w Lublinie

Autor wpisu: BramaGrodzka
Data publikacji: 12.06.2013

Ulica Bernardyńska, usytuowana w centralnej części miasta, jest mocno związana z dziejami lubelskiego przemysłu oraz szkolnictwa, nawiązując jednocześnie do wielokulturowych tradycji miasta.

U szczytu ulicy usytuowany jest renesansowy klasztor i kościół ojców bernardynów. W 1569 roku odbyła się tu msza dziękczynna odprawiona po podpisaniu Unii Lubelskiej.

Naprzeciwko kościoła znajduje się niewielki budynek, z balkonem ozdobionym figurą przedstawiającą Adama Mickiewicza, będący niegdyś pierwszą siedzibą Gimnazjum im. St. Staszica. W znajdującym się nieopodal budynku z czerwonej cegły mieści się Zespół Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, kontynuujący tradycje szkoły handlowej wybudowanej w latach 1906–1907 i ufundowanej przez wywodzącą się z Niemiec rodzinę znanych przemysłowców.

Vetterowie byli także właścicielami mieszczącego się nieco dalej browaru. W pobliskim pałacu w II połowie XIX wieku działał nowoczesny młyn parowy, zaś nieco dalej mieścił się warsztat kotlarski Alberta Plagego.

W latach przemysłowego rozkwitu miasta szereg zakładów przemysłowych lokowano w okolicach przebiegu linii kolejowej, a także wzdłuż drogi będącej przedłużeniem ulic Bernardyńskiej i Zamojskiej, biegnącej w kierunku Piask, Krasnegostawu i Zamościa. Wśród nich należy wymienić m.in. Zakłady Mechaniczne Emila Plagego i Teofila Laśkiewicza produkujące m.in. kotły parowe i sprzęt dla potrzeb przemysłu spożywczego. W okresie międzywojennym w fabryce rozpoczęto produkcję samolotów oraz karoserii samochodów osobowych firm Chrysler, Buick i Hotchkiss.

Źródło: http://teatrnn.pl/leksykon/node/1922/przewodnik_po_lublinie_%E2%80%93_%E2%80%9Eod_unii_lubelskiej_do_unii_europejskiej%E2%80%9D_%C5%9Bcie%C5%BCka_edukacyjna

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,6 (głosów: 1432)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter