Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Wojsławice

Autor wpisu: PolskaProwincja.pl
Data publikacji: 26.06.2013
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Wojsławice to przykład wielokulturowości, która jest dziedzictwem wspaniałej przeszłości historycznej tej ciekawej miejscowości.

Początki Wojsławic sięgają najprawdopodobniej czasów Leszka Białego i legendarnego Wojsława - założyciela wsi, od którego wzięła nazwę. Najstarsza odnaleziona pisana wzmianka o Wojsławicach pochodzi z albumu studentów Akademii Krakowskiej z 1404 roku. Królewską wieś Wojsławice nadał Władysław Jagiełło na własność Janowi Ligęzie Czyżowskiemu herbu Półkozic, kasztelanowi krakowskiemu. Właśnie wtedy około 1440 roku Wojsławice otrzymały prawa miejskie.
W 1445 roku odnotowana jest pierwsza wzmianka o wojsławickich Żydach. Powstała tutaj też gmina żydowska. W 1761 przybyła do miasta żydowska sekta frankistów.
Represje z II wojny światowej niestety nie ominęły Wojsławic. 25 maja 1940 r. SS rozstrzelało 12 osób, a 100 wywieziono do Niemiec. Zlikwidowano całą społeczność żydowską.
 

Obiekty historyczne

Cerkiew w Wojsławicach. Pierwsza cerkiew w tym miejscu jest notowana już w akcie lokacyjnym Wojsławic (ok. 1440) jako cerkiew Ilijska (pod wezwaniem św. Eliasza). Obecna świątynia pochodzi z 1771 r. i została ufundowana przez Mariannę z Daniłowiczów. Dzwonnica cerkiewna z czerwonej cegły wzniesiona została na krótko przed I wojną światową.

Synagoga w Wojsławicach - jedna z dwóch (obok starej synagogi) dawnych głównych synagog wojsławickiej gminy żydowskiej, znajdująca się na rynku.

Kościół parafialny p.w. Św. Michała Archanioła. Powstał równocześnie z nadaniem Wojsławicom praw miejskich, a więc około roku 1440, i wkrótce podczas napadu Tatarów w roku 1490 uległ zniszczeniu. Budowa nowego murowanego kościoła z fundacji Mikołaja Czyżowskiego wypadła na lata 1595 - 1608. Kościół uległ zniszczeniu w końcu 1671 roku lub na początku 1672 podczas najazdu szwedzkiego. Odbudował go w roku 1687 Stanisław Stefan Czarniecki na dawnych fundamentach.
Kościół jest z kamienia i cegły, jednonawowy, późnorenesansowy, zbarokizowany.

Niezwykła historia kapliczek

W 1761 odkryty i uznany za rytualny mord na chrześcijańskim dziecku staje się okazją do osądzenia miejscowego rabina i kahału. Odbywa się wielki pogrom ludności żydowskiej. Rabin rzuca na miasto klątwę. W 1762 r. - wybudowano pięć kapliczek wotywnych na drogach wjazdowych do Wojsławic, z fundacji Marianny Daniłłowiczowej. Według legendy kapliczki mają strzec miasta przed klątwą rzuconą przez rabina skazanego na poćwiartowanie.

 

Źródło: http://polskaprowincja.pl

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1616)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter