Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pałac w Chocianowe

Autor wpisu: FD-WK
Data publikacji: 18.07.2013
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

 Chocianów (tuż po wojnie Kaczanów niem. Kotzenau) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie polkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chocianów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. legnickiego.

 Zamek w Chocianowie, ruiny zamku księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I, zbudowanego w latach 1297-1299. Zamek był siedzibą książąt legnickich do 1444 roku, później należał do rodów rycerskich (Krzysztof i Mikołaj von Dornheimowie, rodziny von Nostitzów, von Stoschów i von Dohnów), a w latach 1728-1732 został przebudowany na barokowy pałac.

Projekt nowej rezydencji przygotował prawdopodobnie Marcin Frantz z Rewla. Pałac ten odbudowywany był w XIX w., zniszczony podczas II wojny światowej. Pozostałości zabezpieczono w latach 1959 i 1965-1966. Obecnie restaurowany przez prywatnych właścicieli.

Dolna część wieży pałacowej, zbudowanej na planie kwadratu, pochodzi ze średniowiecza. Pałac posiada bogato zdobioną główną fasadę z balkonowym portalem wejściowym. Znajduje się w parku z prostokątnym stawem.

Źródło: http://portalwiedzy.onet.pl/ ; http://pl.wikipedia.org/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1489)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Pliki do ściągnięcia

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter