Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej

Autor wpisu: joanna10052
Data publikacji: 30.07.2013
Okres historyczny: 1800-1914

 Za miejsce, które idealnie zasługuje na miano „miejsca kulturowej mocy”, z pewnością można uznać Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej w województwie podkarpackim. Według mojej opinii dzięki podejmowanym inicjatywom placówka ta jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby kulturalne nawet najbardziej wybrednych osób.

Tym, którzy nie mają na co dzień styczności z kulturą wyższą ta masowa, łatwo dostępna, otwiera nowe horyzonty, pokazuje ciekawe możliwości spędzenia wolnego czasu w sposób bardziej wyszukany i ambitny aniżeli siedzenie przed telewizorem i wpatrywanie się w te puste, sztuczne historie o identycznym przebiegu i niskiej dozie doznań emocjonalnych.

W Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej jest dostępne chyba wszystko, co potrzebne jest do odczucia pełnej jedności z szeroko rozumianą kulturą. Odwiedzający to miejsce mogą zarówno poznać coś nowego, z czym dotąd nie mieli okazji się zetknąć, a co jest rzeczywistą częścią świata kultury (np. przeglądy kolędnicze czy festyn lasowiackich tradycji świętojańskich), ale także mają oni możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach kulturalnych doskonale sobie znanych i często wybieranych z racji łatwego dostępu – przykładowo koncertów muzyków znanych z telewizji.


Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej ma bogatą historię. Nie od zawsze bowiem miał taką formę jak obecnie. Pod koniec lat 90. XIX w. postawiono budynek, z którego planowano uczynić siedzibę Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które to w tamtym okresie charakteryzowało się prężnym rozwojem. Miejsce to już od początku istnienia zapisało się na kartach lokalnej historii jako takie, gdzie można stanąć twarzą w twarz ze zjawiskami kultury, wtedy jeszcze nie tak powszechnie dostępnej jak dziś. Podejrzewam, że gdyby spytać kogokolwiek mieszkającego w tamtym czasie na terenie Kolbuszowej lub przyległych miejscowości o „jakieś miejsce bogate w kulturę”, to każdy wskazałby właśnie budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z siedzibą w Kolbuszowej.

Niedługo po wybudowaniu budynku i rozpoczęciu działalności Towarzystwo zorganizowało festyn dla okolicznej ludności, który to bogaty był w wiejskie przyśpiewki i tańce. To wydarzenie musiało być bardzo ważne dla ludzi z tego terenu, dotąd ubogiego w instytucje i działania o charakterze kulturalnym. Zaangażowani w działalność „Sokoła” długo nie zwlekali także z inicjatywą założenia zespołu teatralnego i co ciekawsze dla mieszkańców Kolbuszowej – kapeli ludowej.
Z pewnością warto wspomnieć także o tym, że kolbuszowskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” brało udział w organizacji licznych uroczystości kulturalnych mających charakter i wydźwięk patriotyczny: wystawianie sztuk, np. „Warszawianki” Stanisława Wyspiańskiego, organizacja wieczorków patriotycznych czy wspaniałe nabożeństwa odprawiane ku pamięci poległym w 1863 roku czy dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


Jeśli chodzi o coś szczególnego, co wyróżniało kolbuszowskiego „Sokoła” na tle działalności kulturalnej Kolbuszowej tamtych czasów, to z pewnością fakt posiadania jedynej w mieście sali widowiskowo – gimnastycznej, rzadko wtedy spotykanej. Wystawiano tam wyżej wspomniane sztuki patriotyczne, swoją działalność realizował zespół teatralny. Fenomenem było także to, że Towarzystwu udało się założyć bibliotekę z czytelnią, do której miał dostęp każdy, kto chciał nieco poszerzyć swoje horyzonty.


Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przekształcono na obecny Miejski Dom Kultury w latach powojennych. Został on wyremontowany i unowocześniony, ale zachował swój poprzedni kształt i neorenesansowy styl. Nie spotyka się obecnie w Kolbuszowej zbyt wielu budynków zaprojektowanych w tym właśnie stylu, więc MDK stanowi swego rodzaju ciekawostkę miasta Kolbuszowa.


Według mnie budynek Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej to miejsce magiczne, ma duszę. Ilekroć w nim jestem, zawsze najpierw przez chwilę napawam się klimatem tego miejsca, natychmiast pozytywnie się nastrajam. Uwielbiam tam przychodzić, po to chociażby, by poczuć jak to miejsce tętni kulturą, jak wiele ciekawych rzeczy można się dzięki niemu dowiedzieć i przeżyć.

Kolbuszowski dom kultury oferuje tak wiele możliwości „poczucia się jednością z kulturą”, że nie zawsze łatwo jest się zdecydować, którą z nich wybrać. Zawsze wracam stamtąd z nowymi doświadczeniami, które nierzadko zdarza mi się potem wykorzystywać w życiu codziennym. Czuję się bogatsza wewnętrznie, czuję, że się rozwijam.


Dom Kultury w Kolbuszowej oferuje wiele wspaniałych zajęć i naprawdę każdy może znaleźć tu coś dla siebie, coś, co lubi i potrafi robić lub chce się nauczyć czegoś nowego. Sale: muzyczna, baletowa, plastyczna i ogólna są doskonale wyposażone i przystosowane do odbywających się tam warsztatów czy kursów. Przez cały rok miłośnicy muzyki mogą rozwijać swoje umiejętności na zajęciach gry na perkusji i instrumentach dętych. Ci uzdolnieni plastycznie również znajdą coś dla siebie – w każdą środę organizowane są bowiem ogólnodostępne zajęcia plastyczne. Z własnego doświadczenia wiem, ile są one warte i jak przydatne, a przy tym cudownie odprężające. Każdy, kto lubi malować i chciałby dowiedzieć się czegoś nowego na temat techniki czy sposobów malowania, uzyska tę wiedzę w sposób przystępny i interesujący. Prowadzący pokazuje różne metody malowania, sporo opowiada o artystach, przedstawia ich reprodukcje. W ten sposób każdy może poznać nieznanych dotąd malarzy i ich dzieła.


Kultury w kolbuszowskim MDK-u można dotknąć także na zajęciach teatralnych, które wspaniale rozwijają wrażliwość emocjonalną i kulturalną uczestnika. Uczą, czym jest teatr, jak wielką rolę pełni w dzisiejszej szeroko rozumianej kulturze, pozwalają każdemu posiadającemu umiejętności aktorskie poczuć się choć przez chwilę jak prawdziwy aktor z krwi i kości.


Poza zajęciami plastycznymi, teatralnymi i muzycznymi, można rozwijać się kulturalnie również dzięki zajęciom baletowym. Miejski Dom Kultury oferuje także młodym lokalnym zespołom wynajęcie sali muzycznej potrzebnej do przeprowadzania prób. Częstym gościem jest tam zespół LeMoor – coraz bardziej znany na polskiej scenie rockowej.


Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej to jednak nie tylko warsztaty nakierowane na rozwijanie umiejętności plastycznych czy tanecznych, w tym miejscu podejmuje się bowiem także trudną tematykę bezinteresownej pomocy bliźniemu. Wielokrotnie organizowano tam charytatywne koncerty na rzecz potrzebujących dzieci i młodzieży z terenu powiatu kolbuszowskiego. Imprezy te cieszyły się sporym zainteresowaniem, a fundusze zebrane podczas ich trwania z pewnością przyczyniły się do poprawy jakości życia chorych dzieci.


Co jeszcze przyciąga do kolbuszowskiego MDK-u? Na pewno koncerty. Zaproszenie przez organizatorów gwiazd polskiej sceny muzycznej gwarantowało za każdym razem spore zainteresowanie wśród chętnych. Sama byłam na kilku z nich i każdy zostawił we mnie wspaniałe wspomnienia, a czas, jaki spędziłam na nich z przyjaciółmi, jest nie do zapomnienia. W Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej występowali bardzo znani i lubiani przedstawiciele sceny hip – hopowej: Pezet, O.S.T.R. , Grubson czy bracia Fisz i Emade. Imprezy te przyciągnęły ogromne rzesze młodych ludzi skupionych właśnie na tego typu rodzaju kultury masowej i z pewnością spowodowały jeszcze większe zainteresowanie podobnymi wydarzeniami kulturalnymi.

Nie bez echa przeszły również koncerty takich zespołów jak Happysad, Zabili Mi Żółwia czy KSU, których chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Szczególnie duże zainteresowanie zanotowano przy koncercie KSU – niektórzy, aby zobaczyć na żywo swój ukochany zespół, przyjechali do Kolbuszowej aż z Ustrzyk Dolnych czy Bydgoszczy.


Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej pozwala na rozwijanie się lokalnej kultury poprzez organizowanie koncertów miejscowych zespołów. W jednym z nich grają moi znajomi. Ich muzyka jest naprawdę ciekawa, toteż chętnie biorę udział w ich występach, doskonale się przy tym bawiąc.


Kolbuszowski MDK, wbrew pozorom, to nie tylko organizator imprez kultury masowej. Instytucja ta ma bowiem w swoim dorobku także inne imprezy, np. Przegląd Widowisk Kolędniczych pt. „Patriotycznie i Ludowo”, Spotkania Orkiestrowe na falach Nilu, Folk Tarka Jazz nad Nilem 2013 czy „Festiwal muzyki na strun dwanaście i trzy smyki”. Miejski Dom Kultury jest również współorganizatorem wspaniałych, niezapomnianych widowisk kulturalnych, jakimi są Koncerty Noworoczne. Piękny wystrój sali, orkiestra, elegancko ubrani goście, ale przede wszystkim wspaniała muzyka – wszystko to pozwala poczuć słuchaczowi zjednoczenie z kulturą wyższą. Koncerty owe to uczta dla duszy i jeszcze długo po zakończeniu brzmią w uszach te cudowne melodie.


Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej zajmuje się poza tym upowszechnianiem tańca, który, jak wiadomo, jest ważnym elementem świata kultury. Dzięki organizowaniu występów i konkursów tanecznych pozwala młodym tancerzom na szlifowanie i prezentowanie nabytych umiejętności. Warto dodać, że zespoły taneczne, których MDK jest opiekunem, zdobyły już wiele nagród, w tym kilka na ogólnopolskich konkursach.


Coś, co jeszcze przyciąga głodnego kultury człowieka, to z pewnością coroczne wybory Miss Kolbuszowej, który z każdą kolejną edycją cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Poza samymi wyborami najpiękniejszej dziewczyny z powiatu kolbuszowskiego w trakcie imprezy organizowane są pokazy taneczne i występy muzyczne. W jednej edycji konkursu wystąpił nawet zespół chłopców tańczących breakdance, który to staje się coraz bardziej znanym elementem kultury hip- hopowej.


Uważam, że Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej ma ogromną kulturalną moc. Nie ma możliwości, by uczestnik jakiegokolwiek organizowanego tam wydarzenia wyszedł niezadowolony czy z poczuciem braku wrażeń kulturalnych. Każdemu narzekającemu na „kulturalne ubóstwo duszy” mogłabym śmiało polecić to niepozorne miejsce, w którym sama staram się bywać jak najczęściej. Chciałabym, aby każdy, widząc ten niewielki budynek, miał ochotę zajrzeć tam i mógł przekonać się, jak tętni tam kultura i poczuć możliwość rozwoju osobistego.

„Konkurs”

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1158)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter