Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

August Zamoyski. Z Jabłonia - w świat

Autor wpisu: Monika Januszek
Data publikacji: 01.08.2013

August Zamoyski (1893–1970). Wybitny polski rzeźbiarz urodzony  w Jabłoniu, w województwie lubelskim.

 

Ten wybitny polski rzeźbiarz urodził się w Jabłoniu, w województwie lubelskim. Tu także pobierał pierwsze nauki w rzeźbiarskim fachu. August Zamoyski jest bez wątpienia jedną z barwniejszych postaci rodu Zamoyskich.

Jako dziecko częściej spędzał czas w kuźni miejscowego kowala niż w salach pałacu w Jabłoniu. Ukończył renomowane warszawskie gimnazjum gen. Pawła Chrzanowskiego, a dalszą edukację odbył na uniwersytetach w Niemczech i Szwajcarii.

August Zamoyski przyjaźnił się z Leonem Chwistkiem, Tytusem Czyżewskim i Stanisławem Ignacym Witkiewiczem, z którymi stworzył grupę "Ekspresjonistów Polskich". Choć na stałe związał się z Francją (swoją pracownię miał w Paryżu), to wielokrotnie wracał do Polski. Najchętniej do modnego w dwudziestoleciu międzywojennym Zakopanego.

Jego twórczość była przez długi czas niedoceniana w kraju, do czego przyczynił się niechętny stosunek powojennego ustroju wobec arystokratycznego artysty, który w dodatku tworzy głównie na emigracji i tam prezentuje swoje dzieła.

Formalnie August Zamoyski tworzył odnosząc się do ekspresjonizmu, kubizmu i futuryzmu. Jego styl ewoluował w  stronę układu brył oddających osobowość portetowanych postaci. Równocześnie interesował się nowatorską formą teatralną, współtworząc wraz z włoską tancerką Ritą Sacchetto (żoną artysty) spektakle futurystyczne.

Gwałtowyny zwrot w twórczości nastąpił w 1923 r., kiedy podczas zorganizowanego w Zakopanem pokazu  "Koniec formizmu",  demonstracyjnie rozbił kilka własnych rzeźb formistycznych.

W późniejszym okresie tworzył dzieła o bardziej realistycznym charakterze. Do najbardziej rozpoznawalnych jego prac należą akty i portrety kobiece (m.in.: Wenus, Franka, Ewa, Głowa Wierki).

W trakcie pobytu w Brazylii zrealizował m.in. Pomnik Fryderyka Chopina w Rio de Janeiro (1943). W ostatnim okresie twórczości dominowały zdeformowane kształty i tematyka religijna. Powstały wtedy m.in.: Pieta, Święty Jan Chrzciciel oraz rzeźba Zmartwychwstanie, przeznaczona na grób własny w Saint-Clar-de-Rivière we Francji.

Od 2009 roku funkcjonuje we Francji, w której artysta spędził kilkadziesiąt lat swego pracowitego i burzliwego życia Musee Auguste Zamoyski w Prieuré des Granges koło Sylvanes. Dzięki współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz z władzami Gminy Jabłoń, przede wszystkim jednak dzięki postawie i kilkuletniej działalności grona zapalonych regionalistów, doszło w 2011 r. do formalnego powstania Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprasza na wystawę poświęconą artyście.

 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1507)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

August Zamoyski - z Jabłonia w świat
August Zamoyski - z Jabłonia w świat

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter