Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Centrum Rezydencji Teatralnej - Scena Robocza

Autor wpisu: ScenaRobocza
Data publikacji: 07.08.2013
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Wyjątkowe miejsce w Poznaniu, gdzie rezydują najlepsze poznańskie (i nie tylko!) teatry offowe.

Pomysł powołanie Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA zrodził się w październiku 2009 roku, kiedy Teatr Strefa Ciszy stanął wobec poważnych problemów lokalowych. Stało się to dla nas impulsem do zastanowienia się nad sytuacją pozostałych grup teatru niezależnego, które ze względu na liczne bariery organizacyjne, techniczne i ekonomiczne często nie mają szans, by tworzyć i rozwijać się samodzielnie. Choć zdajemy sobie sprawę, że SCENA ROBOCZA nie rozwiąże wszystkich trudności związanych z funkcjonowaniem kilkudziesięciu formacji, to jednak wiemy, że wielu z nich możemy dać szansę i warunki do twórczej pracy.

Ostatecznie SCENA ROBOCZA urzeczywistniła się jako projekt artystyczny, który od września 2012 roku podejmuje próbę usystematyzowania zjawiska teatru poszukującego poprzez stworzenie regularnej sceny repertuaru teatrów niezależnych. Nasz projekt realizujemy w przestrzeni starego baraku, gdzie artyści przygotowują i prezentują swoje projekty w ramach kilkutygodniowych rezydencji.

Dotychczas w SCENIE ROBOCZEJ rezydowały cztery formacje: komuna//warszawa, Elsner_Kapral_Pawełska, Teatr Rodzinny Nomadów Kultury oraz Teatr Porywacze Ciał. Do końca roku odbędą się kolejne trzy. Najbliższa z nich już w czerwcu. Usta Usta Republika zrealizuje spektakl UCZTA. Uzupełnieniem programu rezydencjalnego są prezentacje naszych produkcji a także zaproszonych gości z Iranu, Słowenii, Danii, Wielkiej Brytanii a także z kraju. Łącznie do końca roku zrealizujemy ponad 50 wydarzeń teatralnych.

Zależy nam na tworzeniu miejsca otwartego i dynamicznego. Dzielimy się naszą skromną przestrzenią, by inspirować twórców do artystycznych poszukiwań. Chcemy siać teatralny ferment i prowokować widzów do refleksji. Chcemy, by teatr niezależny miał swój stały adres na teatralnej mapie Poznania.

 

Źródło: www.scenarobocza.pl

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1273)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter