Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Film "Inny świat" w rodzinnych stronach Danuty Szaflarskiej

Data publikacji: 12.08.2013

Od 16 sierpnia Polska Światłoczuła zaprasza na wyjątkową trasę, w której udział weźmie Danuta Szaflarska - niezwykła osoba i wybitna aktorka, a jednocześnie bohaterka filmu dokumentalnego Doroty Kędzierzawskiej „Inny świat”.

Polska Światłoczuła odwiedzi cztery miejscowości, w których zaprezentuje najnowszy dokument o Danucie Szaflarskiej, a w trzech z nich (Piwniczna, Nowy Sącz, Stary Sącz) zaprosi publiczność do rozmowy z samą bohaterką. Gość spotkań z pewnością podzieli się niebywałymi opowieściami ze swojego życia, których już nie sposób było pomieścić w filmie, a wszystkie są ogromnie ciekawe. Będzie to unikalna okazja na rozmowę z tym wyjątkowym człowiekiem i wspaniałą aktorką, gdyż Pani Danuta mimo, iż ma 98 lat, występuje na deskach dwóch warszawskich teatrów i jest osobą bardzo zajętą.


Będą to niezwykłe spotkania również ze względu na miejsca, które projekt odwiedzi, a mianowicie rodzinne strony Pani Danuty; między innymi Piwniczna, leżąca tuż obok Kosarzysk w Dolinie Popradu, gdzie jako mała dziewczynka, biegała boso, rozmawiała z rzeką i do tej pory pamięta swoich kolegów i koleżanki z imienia i nazwiska.
Dla tych, którzy osobiście nie będą mogli przybyć do miejscowości wyróżnionych szansą na spotkanie z legendą polskiego kina, projekt przygotował możliwość uczestnictwa za pośrednictwem Internetu. Wszystkie spotkania transmitowane będą na żywo na stronie www.polskaswiatloczula.pl, równocześnie z czatem, przez który będzie można zadawać pytania Danucie Szaflarskiej oraz twórcom „Innego świata”.


SZCZEGÓŁOWA TRASA:

16 VIII 18:00 - Gidle, Pl. Dominikański 3 (spotkanie z Dorotą Kędzierzawską i Arthurem Reinhartem)
17 VIII 18:00 - Piwniczna Zdrój, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Rynek 11 (spotkanie z Danutą Szaflarską, D. Kędzierzawską i A. Reinhartem)
18 VIII 18:00 - Nowy Sącz, Kino Sokół, ul. Długosza 3 (spotkanie z Danutą Szaflarską, D. Kędzierzawską i A. Reinhartem)
19 VIII 18:00 - Stary Sącz, ul. Batorego 23 (spotkanie z Danutą Szaflarską, D. Kędzierzawską i A. Reinhartem)
Inny Świat

Reżyseria: Dorota Kędzierzawska
Zdjęcia: Arthur Reinhart
Czas trwania: 97 min
Produkcja: Polska 2012, Narodowy Instytut Audiowizualny, TVP Kultura, Kid Film
Dystrybucja: Narodowy Instytut Audiowizualny


Znacie smak pigwy? To niekoniecznie popularny owoc. Kilka jego krzaków rosło u mnie pod domem. Hodowała je pewna staruszka. Są cierpkie i kwaśne jednocześnie. Moja sąsiadka wychodziła czasami przed dom, siadała na ławce wśród stokrotek, tulipanów i krzaków pigw, a my, wszystkie dzieci z sąsiedztwa, obsiadaliśmy ją i słuchaliśmy jej historii. Przeżyła dwie wojny. Miałam cztery lata, jak pierwszy raz słuchałam opowieści o nalotach, strachu i głodzie. Najbardziej utkwiła mi w pamięci opowieść o tym, jak z głodu, w czasie nalotu, leżąc na ziemi, jadła ziemię.


Równie poruszające historie opowiada Danuta Szaflarska, jedna z najbardziej lubianych, polskich aktorek, w filmie „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej. Tę i wiele innych, które rzeczywiście brzmią, jakby były z innego świata. Urodziła się prawie sto lat temu. Przez ten czas wiele się zmieniło. Trochę jak gdyby przez tysiąclecia świat brał rozbieg przed faktycznym startem, a jak już wystartował, to głośno: dwie wojny światowe, wynalezienie bomby, telefonu komórkowego, komputera i wreszcie Internetu, zupełnie zmieniły nasze życie.
Widzimy więc Panią Danutę, siedzącą na kanapie, przeglądającą stare zdjęcia i wspominającą. Dziewięćdziesiąt siedem minut (film powstał na dziewięćdziesiąte siódme urodziny Danuty Szaflarskiej) to dosłownie jeden wiek w pigułce. Dowiemy się, jak po górach dawniej chodziło się boso, jak matka Pani Danuty na piechotę poszła z południa Polski do Wilna, zanieść córce zapomniany przez nią dowód osobisty i poznamy kilka ciężkich wspomnień z powstania warszawskiego. Ale nie dlatego warto obejrzeć ten film.
Nie chodzi o to, że poznajemy historię Polski ostatniego stulecia. To oczywiście też jest niezaprzeczalna wartość tego obrazu. Ale to, co porusza najbardziej, to sama osoba Pani Danuty. O powstaniu możemy przeczytać na Wikipedii, ale jak żyć – odpowiedzi na to pytanie, na próżno szukać w Google`u. Bo Pani Danuta jest niezwykłą osobowością. Jest przykładem na to, że nawet jeśli w życiu „nie ma lekko”, jak sama powtarza za swoim przyjacielem, księdzem Popiełuszko, to i tak warto żyć.


Nie bójcie się, to nie jest film z serii „gadające głowy”. Historie głównej bohaterki przeplecione są starymi fotografiami oraz ujęciami Pani Danuty, wykonanymi w Kosarzyskach, z których pochodzi. Czarno-białe zdjęcia Arthura Reinharta jednocześnie uwypuklają jej sylwetkę, jak i odrealniają obraz. Przenosimy się w prawdziwie inny świat, jakbyśmy słuchali baśni, czasem okrutnej, ale bardzo wciągającej. Nawet po stu- czy dwustu-dziewięćdziesięciu siedmiu minutach nie bylibyśmy znudzeni. Jak to możliwe? Moja sąsiadka podarowała mi kiedyś dżem przez siebie zrobiony – pigwowy. Owoce zamieniły się w niewypowiedzianą słodkość z lekkim posmakiem dawnej cierpkości i kwaskowatości. I tego właśnie uczy nas Pani Danuta, że życie musi mieć wszystkie smaki, nie tylko słodki. W momencie, gdy to zaakceptujemy, zajadamy się nim z prawdziwym apetytem.


 

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 381)
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter