Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pałac w Suchej Dolnej

Autor wpisu: FD-WK
Data publikacji: 11.09.2013
Okres historyczny: Barok XVII w.

 Do tego obiektu trafiam zupełnie przypadkiem dzięki błędnie wskazanej drodze powrotnej przez moją Towarzyszkę Anete Ariel, wracamy z Międzylesia. O ile pałac nie wygląda najgorzej z zewnątrz, wnętrza są w katastrofalnym stanie, zarwany dach, pozrywane stropy, zasypane schody... 

Na miejscu dowiadujemy się, że właścicielem jest osoba prywatna, miał być nim obywatel Niemiec, ja natomiast w sieci znajduję informację, cytat: "Ten pałac miał pecha. Kupił go Austriak, który miał ambitne plany. Niestety, zmarł. To ostatni moment na ratowanie budowli, bo gdy zawali się dach..."
 

Sucha Dolna - wieś położona jest 8 km na wschód od Szprotawy, przy lokalnej drodze do Niegosławic. Zespół pałacowo-folwarczny znajduje się w centrum wsi, po północnej stronie drogi. W zabudowie otaczającej prostokątne podwórze, pałac zajmuje wschodni bok, mając na zapleczu niewielki park (3 ha) krajobrazowy. Obiekt nie jest użytkowany.

Dobra rycerskie w Suchej Dolnej, istniejące niewątpliwie od średniowiecza, w źródłach udokumentowane zostały w 1680 roku, gdy kupił je od Kittlitzów Krzysztof Eckersberg. On też rok później wzniósł tutaj pierwszą siedzibę szlachecką. Eckersbergowie władali majątkiem do połowy XIX wieku, pełniąc ważne funkcje w okręgu – Ernest wzmiankowany jest w 1770 roku jako starosta, a jego syn Fryderyk Ludwik w 1840 jako senior szlachty. Przekaz z 1886 roku wskazuje, że Sucha Dolna należała wówczas do rodziny Klitzing. Hans Klitzing posiadał majątek do 1945 roku.

Po II wojnie światowej pałac znalazł się w posiadaniu Państwowych Nieruchomości Ziemskich, następnie PGR, a od roku 1969 klucza majątków Stacji Ochrony Roślin w Pasterzowicach. Kilka lat temu sprzedany został przez AWRSP. Prywatny nabywca rozpoczął remont dachu, przed dwoma laty przerwany.
źródło: http://www.lwkz.pl/monument/show/id/586/letter/S/location/229
(i tutaj niestety nie jestem pewna o jakich konkretnie latach jest mowa, bowiem przy artykule nie znalazłam daty jego publikacji, ze źródła wcześniejszego cytatu wywnioskować można, że na pewno było to przed rokiem 2009).

Źródło: http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20090406%2FPOWIAT%2F751807941

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1453)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Pliki do ściągnięcia

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter