Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Święto Ziemniaka - "Tuka"

Autor wpisu: Andrzej Słonina
Data publikacji: 03.11.2013

Święto Ziemniaka - "Tuka" w Bogdanówce - stary, lokalny zwyczaj organizowany podczas zbioru ziemniaków w Gminie Tokarnia - (powiat Myślenice).


 Dawniej gospodarze, aby zachęcić ludzi do pracy przy zbiorze ziemniaków organizowali właśnie „tukę”- częstowali plackami, piekli ziemniaki i karpiele w ognisku, a po pracy zapraszali na zabawę do stodoły przy muzyce.

Popularna przed laty w naszym regionie „Tuka”, czyli jesienne żniwa ziemniaczane, została już po raz siódmy odtworzona przez Andrzeja Słoninę i zaproszonych przez niego gości z wielką dbałością o autentyzm obyczaju. Jest więc prawdziwe pole ziemniaczane, prawdziwe wykopki, ognisko, pieczone ziemniaki i karpiele, muzyka ludowa oraz suto zastawiony regionalnymi potrawami stół we wnętrzu stodoły.

Kilkadziesiąt osób uczestniczących w obrzędzie ma okazję poczuć charakter i klimat miejsca, do którego przybywają dzięki smakowi tradycyjnych potraw przyrządzonych według starych receptur np. kwaśnicy na żeberkach, kulasiny (klusek z tartych ziemniaków), posłuchają lokalnych legend i anegdot od rdzennych mieszkańców gminy, zakosztują regionalnej, ludowej muzyki i potańczą.

Podczas trwania „Tuki” zawsze trwa wystawa rękodzieła ludowego miejscowych twórców - rzeźby w drewnie, kwiatów bibułkowych, haftu, itp. „Tuka” to przecież obrzęd, który jednoczył i integrował ludzi, pokazywał jak pomagać sobie po sąsiedzku.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1209)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter