Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pałac w Mojej Woli

Autor wpisu: FD-WK
Data publikacji: 09.11.2013
Okres historyczny: 1800-1914

 To był długi, owocny, pełen wrażeń dzień... Pożyczone auto, dwa niesamowite obiekty, niemalże 14 godzin w trasie i z aparatem w dłoni...
Pierwszy z obiektów, które udało nam się odwiedzić i który wywarł na nas naprawdę spore wrażenie, pięknie umiejscowiony, z elewacją jaką poszczycić się mogą prawdopodobnie jedynie dwa tego rodzaju obiekty w Europie, wnętrza również zachwycają, niestety nie wszystko udało się uchwycić w kadrze bowiem, z powodu pozabijanych okien, w części pomieszczeń panują niemalże egipskie ciemności...

 Pałac zbudowany w 1852 roku dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma, według projektu polskiego architekta inż. Karłowskiego. Od 1891 roku własność wdowy po Baronie - Agnes von Diergardt. Wcześniej należał do dóbr międzyborskich.

Po śmierci baronowej w 1945 r. Sośnie i tereny Mojej Woli zostały wyzwolone przez wojska pancerne Armii Radzieckiej. W pałacu myśliwskim nie było gospodarza. Pozostała tylko nieliczna służba i starcy. Pałac został zamknięty i zabezpieczony. Następnie w pałacu ulokowano jeńców wojennych, którzy pracowali w nadleśnictwie przy pozyskiwaniu drewna oraz zalesianiu.

W 1948 r. w pałacu powstał Ośrodek Doskonalenia Robotników Leśnych. Działalność ośrodka trwała do sierpnia 1950 r. W roku 1949 rozpoczęto kompletowanie sprzętu dla internatu i szkoły leśnej dla młodzieży. W 1950 r. w Ośrodku Szkolenia Zawodowego umieszczono klasy eksponowane Liceum Leśnego w Margoninie. W latach 1951/1952 rozpoczęło działalność Technikum Leśne im. Bolesława Bieruta w Mojej Woli. Była to pierwsza w historii leśnictwa szkoła dla dziewcząt. Technikum Leśne zakończyło swą działalność w czerwcu 1975 roku.

Pałac pozostał własnością Lasów Państwowych. W latach 1975-1988 ponownie mieścił się w nim Leśny Ośrodek Szkoleniowy, następnie w latach 1988-1992 hotel dla robotników leśnych. Od 1992 r. pałac nieczynny. Następnie przekazany gminie i sprzedany osobie prywatnej.


Pałac składa się z kilku brył, 1-2 piętrowy na wysokich piwnicach, częściowo konstrukcji ryglowej wypełnionej cegłą, oszalowany deskami i obity korą z dębu korkowego, sprowadzoną z Afryki. Jest to prawdopodobnie jeden z dwóch istniejących w Europie pałaców, których elewacja jest wyłożona tą korą.

Źródło: http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/6420/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1411)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Pliki do ściągnięcia

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter