Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Michał Rawita-Witanowski

Autor wpisu: paweldudek
Data publikacji: 06.02.2014
Okres historyczny: 1800-1914

Był polskim znawcą regionalizmu, historykiem oraz etnografem. Piotrkowski oddział PTTK nosi do dziś jego imię.

Urodził się 15 (niektóre źródła mówią, że 13) września 1859 roku w Częstochowie. Tam skończył progimnazjum, następnie zaś, już w Kielcach, gimnazjum filologiczne. Na studia wybrał się do Warszawy, gdzie zgłębiał tajniki farmacji (Uniwersytet Warszawski 1880-1884, i znów niektóre źródła podają nieco inną datę studiowania, mianowicie od 1878 roku).

Ponoć na jego zamiłowanie do dawnych dziejów wpłynął dziadek, znany historyk Aleksander Maciejowski a także slawista Bronisław Grabowski. Jeszcze za czasów mieszkania w Częstochowie, Witanowski dogłębnie poznał dzieje miejscowego klasztoru.

Jako student rozpoczął pisanie artykułów w m.in. w czasopiśmie "Kaliszanin", "Gazecie Kieleckiej", "Tygodniu Piotrkowskim". W dorosłym życiu Rawita-Witanowski publikował także dla czasopism naukowych.

W Kłodawie, gdzie mieszkał i pracował już jako farmaceuta, założył Koło Macierzy Polskiej. W tej miejscowości wydał nawet publikację pt. "Kłodawa i jej okolice (1904).

Od 1907 roku mieszkał w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie rok później założył miejscowy oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i prowadził go przez następne 35 lat. Witanowski był ogromnym zwolennikiem idei PTK, przez zarząd główny w Warszawie mianowany został nawet członkiem korespondentem.

W 1918 roku to właśnie Witanowski symbolicznie odebrał w imieniu oddziału PTK z rąk Austriaków (stacjonujący tam zaborcy) zamek królewski, późniejszą siedzibę biblioteki oraz muzeum.

Witanowski, oprócz działalności w PTK, angażował się także w innych organizacjach, m.in. w krakowskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Poznaniu, Towarzystwie Heraldycznym. W 1929 roku otrzymał od władz państwowych krzyż oficerski "Polonia Restituta".

Michał Rawita-Witanowski zmarł 25 lutego 1943 roku w Piotrkowie Trybunalskim a jego pogrzeb stał się cichą manifestacją patriotyczną mieszkańców miasta.

Warto wspomnieć, że mimo dużego zaangazowania w sprawy społeczne, związane z historią, etnografią, tradycją, Witanowski był także bardzo ceniony za wykonywanie swoich obowiązków zawodowych związanych z prowadzeniem apteki. Nigdy tych obowiązków nie zaniedbywał, nawet wobec życiowej pasji jaką był poznawanie dawnych dziejów, tradycji, kultury.

Najważniejsze publikacje

- Lud wsi Stradomia (pod Częstochową). Szkic etnograficzny, Kraków 1883
- Żywot bł. Bogumiła arcybiskupa gnieźnieńskiego, Koło 1885
- Historia miast i mieszczan w krajach dawnego Państwa Polskiego, Poznań 1890
- Monografia Łęczycy, Kraków 1898
- Pabianice, "Wędrowiec" 1899, nr 50
- Po bocznych drogach – Kalisz, "Wędrowiec" 1901, nr 4
- Kłodawa i jej okolice pod względem historyczno-ludoznawczym, Warszawa 1904
- Przewodnik po dawnym opactwie cystersów w Sulejowie, Piotrków Tryb. 1910
- Wspomnienia o dawnym Piotrkowie Trybunalskim, Piotrków Trybunalski 1911
- Wielkopolskie miasto Koło – jego przeszłość i pamiątki, Piotrków Tryb. 1912
- Jan Długosz w stuletnią rocznicę urodzin, Piotrków Trybunalski 1915
- Przewodnik po Piotrkowie Trybunalskim, Piotrków Tryb. 1923
- Zbór we Włoszczowej, Kraków 1925
- Ilustrowane okolice Piotrkowa, Piotrków Tryb. 1926
- Dawny powiat chęciński (wznowienie Kielce 2001, wcześniej tylko jako rękopis).

Uwaga: Różne źródła, podają różne daty wydarzeń w życiu Witanowskiego. Pominąłem sprzeczności w latach wydania wzmianowwanych wyżej publikacji, ale zaznaczyłem rozbieżności w latach studiowania oraz dniu urodzenia.

"Konkurs"

Źródło: T. Nowakowski, Michał Rawita-Witanowski, [w:] Literatura Ludowa, nr 3, Warszawa 1962, s. 7-9.

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1650)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter