Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Skansen nad Sierpienicą

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 15.02.2014
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Miejsce klimatyczne, skansen w Sierpcu, w moim obiektywie.

              O tym, że w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu kręcono wiele scen do tak znanych filmów jak „Ogniem i mieczem” oraz „Pan Tadeusz” wiedzą chyba wszyscy. O tym, że realizowano też sceny do filmu „Szwadron” w reżyserii Juliusza Machulskiego może już nie wszyscy. W Sierpcu kręcono również sceny do „Historii Roja, czyli w ziemi słychać lepiej” w reżyserii Jerzego Zalewskiego.

Skansen w Sierpcu to nie tylko plan filmowy. Należy do wyjątkowych placówek w Polsce. Zajmuje bardzo dużą powierzchnię, bo ponad 60 hektarów. Ciągle wzbogaca swoją ofertę turystyczną, organizuje konkursy dla szkół, warsztaty, lekcje muzealne, imprezy plenerowe, wystawy tematyczne, szkolenia, wydaje przewodniki i foldery, realizuje projekty, powiększa i wzbogaca swoje zbiory. Kilkanaście chałup, zagród, budynków gospodarczych, wiatrak, kościół, kaplica, kuźnia, karczma i warsztaty rzemieślnicze stanowią przykład dawnego wiejskiego budownictwa Mazowsza przełomu XIX/XX wieku. W Bieżuniu, w oddziale zamiejscowym, mieści się Muzeum Małego Miasta.

W 2008 r. na terenie skansenu powstał amfiteatr, budynek wystawienniczy, magazyn zbiorów i stajnia. W 2012 r. zwiedzającym udostępniono ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z ponad 100 gatunkami i odmianami krzewów i drzew. Ta etnograficzna placówka powstała w 1971 r. cały czas rozwija się, pokazując że nie wszystko w naszym kraju musi ulec dewastacji...

W najbliższym czasie 20–21 października 2014 r. placówka planuje zorganizowanie konferencji naukowej o multimediach w muzeach (Po­mię­dzy re­al­nością a świa­tem fik­cji. Media i mul­ti­me­dia w mu­zeum”). Będzie między innymi mowa o muzeach w cyberprzestrzeni. W skład komitetu naukowego wejdzie doktor Katarzyna Barańska i profesor Jan Święch z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Jan Rzeszotarski – dyrektor skansenu w Sierpcu. W planach na przyszły rok skansen ma budowę Centrum Kulturalno - Rekreacyjnego. Powstanie hotel dla około 150 turystów, część widowiskowo - konferencyjna oraz rekreacyjno - rozrywkowa (baseny oraz sauny). Część inwestycji sfinansuje Unia Europejska.

Skansen jest ośrodkiem bardzo zadbanym. Widać rękę dobrego gospodarza. Strona internetowa jest nowocześnie zrobiona i aktualizowana (www.mwmskansen.pl).

Warto odwiedzić Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Warto też odbyć wirtualną wycieczkę… To miejsce z klimatem na światowym poziomie. 

                                                                                 Bożena Ciesielska

„KONKURS”

 

 

Źródło: Folder Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1685)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą
Muzeum nad Sierpienicą

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter