Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Stary Brus i Hola

Autor wpisu: PolskaProwincja.pl
Data publikacji: 18.02.2014

Nazwa miejscowości Stary Brus pojawia się dopiero po II wojnie światowej. Pierwsza wzmianka o Brusie pochodzi z 1485 r. Wieś lokowana była na prawie niemieckim przed 1492 r., gdy należała do ziemi chełmskiej i parafii Sawin.

 

Brus wielokrotnie zmieniał właścicieli a wśród najważniejszych rodów, które wywarły znaczący wpływ na dzieje gminy, należy wymienić Hańskich.

Na początku XIX w. Brus był już dość dużą osadą, naliczono tu bowiem w 1827 r. 80 domów i 415 mieszkańców. W 1921 r. miejscowość dzieliła się na Bruss i folwark. We wsi mieszkało 488 osób w 94 domach. Większość stanowili prawosławni, dalej katolicy i żydzi. Dzedziczką majątku była Józefa Załuska, a folwark obejmował 750 ha.

 

Najciekawszym świadectwem wielokulturowości tego regionu jest cerkiew w Holi. Hola już w 1588 r. była siedzibą parafii prawosławnej. Po unii brzeskiej cerkiew została przekształcona na unicką. Zabytkowa cerkiew pw. Św. Antoniego Pieczerskiego i św. Paraskiewy została wzniesiona w 1702 r. jako unicka, w miejscu starszej świątyni. Poprzednia została spalona, jak cała wieś, za stawianie oporu szwedzkiemu najeźdźcy.

Do 1795 r. Hola znajdowała się w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego. Niedaleko stąd, między Sosnowicą a Holą , przebiegała granica Korony i Litwy. Na początku XIX w. cerkiew przebudowano i wyremontowano. W 1875 r. cerkiew przemianowano na prawosławną. Cerkiew jest drewniana, na planie prostokąta. Obok drewniana dzwonnica z XVIII w.

Skansen w Holi istnieje od 1985 r. Głównym obiektem jest chałupa z końca XIX w. z Wyryk. Z Wyryk pochodzi również kapliczka z XIX w. Ciekawym obiektem jest stodoła z XIX w., której ściany zostały wyplecione z wikliny. Pochodzi ona z Okczyna-Kostomłot.
Wiatrak "koźlak" z pocz. XX w. sprowadzony został z Wołoskowoli.
Są też ule "kołody" z Holi.

Cmentarz w Holi wyraźnie daje świadectwo wielokulturowości.


Na pocz. XIX w. w Brusie powstała cerkiew unicka. W 1875 r. cerkiew unicka została przemianowana na cerkiew prawosławną. W 1918 r. świątynię rekoncyliowano na kościół rzymsko – katolicki. Teraz jest to najważniejszy zabytek Starego Brusa.

Stary Brus charakteryzuje się zwartą zabudową i można tu spotkać wiele ciekawych domów z okresu przedwojennego.

 

Na szczególną uwagę zasługuje stojący w dawnym majątku dworskim klasycystyczny spichlerz z poł. XIX w., wzbogacony neogotyckimi elementami.
W założonym jeszcze w XVIII w. parku dworskim stoi klasycystyczna kapliczka z poł. XIX stulecia. We wnęce figura N.P. Marii Niepokalanie Poczętej.

Czworak dworski z pocz. XIX w. w Starym Brusie to drewniany budynek z czterospadowym dachem.

W Nowym Brusie znajduje się niewielki, prywatny skansen "Zagroda Poleska". Można tu podziwiać piękno dawnej, drewnianej architektury. Wewnątrz dawnej chaty pieczołowicie odtworzono przedmioty codziennego użytku, jakimi posługiwali się nasi przodkowie. 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1739)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola
Stary Brus i Hola

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter