Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Michał Kokot - człowiek orkiestra

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 10.03.2014
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Od grupy "Zero-61" do Michała Kokota z Osieka nad Wisłą.

„– ile modlitwy uwięzić na zawsze/ w przydrożnej wiejskiej kapliczce M. B. Skępskiej” napisał Michał Kokot w wierszu „10 pytań wędrowca” (tomik „Niedaleko Wisły” 2007).

Michała Kokota znają chyba wszyscy mieszkańcy ziemi dobrzyńskiej i nie tylko... Urodził się w Łobżenicy w 1944 r. Był z wykształcenia historykiem. Mieszkał w Osieku nad Wisłą. Muszę napisać o nim w czasie przeszłym, gdyż Michał Kokot zmarł 8 III 2014 r.

Był człowiekiem o wielu talentach… O takich osobach mówi się „człowiek renesansu”. Pracował jako fotoreporter w toruńskich „Nowościach” i w „Gazecie Pomorskiej”. Należał do awangardowej grupy fotograficznej „Zero–61” działającej w Toruniu w latach 1961 – 1969. Michał Kokot to fotograf, i malarz, i poeta, i muzyk, i wokalista, i klarnecista oraz animator różnych przedsięwzięć i projektów regionalnych.

Był autorem artykułów o tematyce historycznej. W „Roczniku Dobrzyńskim” w tomie III Rypin 2010 ukazała się jego praca „Dzieje parafii w Osieku nad Wisłą w latach 1185 – 1939”. Jego wiersze zamieszczono w tomiku „Niedaleko Wisły” wydanym w 2007 roku.

Od 1979 r. prowadził Osieckie Stowarzyszenie Kultury Ludowej i Wiejską Galerię Sztuki „Okiennica”, która mieściła się w jego domu. Należał do Osieckiej Kapeli Ludowej imienia Kamińskich. Godna podziwu była jego postawa. By zespół się nie rozpadł, nauczył się grać na klarnecie…

Był autorem wystaw oraz laureatem licznych nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Wrocławiu oraz w kolekcjach prywatnych. Miał pracownię w Osieku. Był zaangażowany w ocalenie od zapomnienia pozostałości po kulturze olenderskiej we Włęczu w gminie Czernikowo.

Robił fotomontaże, fotogramy, kolaże, formy fotograficzno-plastyczne, rzeźbił i kolekcjonował. Organizował Muzeum Wisły Osieckiej. Pełnił funkcję gminnego koordynatora kultury. Pozostawił duży dorobek twórczy. Wszędzie było go pełno… Człowiek orkiestra… Zajmować się w dzisiejszych czasach kulturą ludową jest bardzo trudno… Zdjęcia, które prezentuję, zrobiłam w chacie we Włęczu. Czernikowskie Stowarzyszenie „Czyż – Nie” 7 XI 2013 r. wystawiło II część „Dziadów”. Na jednej z fotografii Michał Kokot patrzy przez okno chaty na izbę. Na innym czyta swój wiersz…

                                             Bożena Ciesielska Skępe, 9 III 2014

KONKURS

 

 

 

 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1322)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Michał Kokot - człowiek orkiestra
Michał Kokot - człowiek orkiestra

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter