Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Rzeźbiarz z Dynowa

Autor wpisu: mokdynow10
Data publikacji: 14.04.2014

"Myśleć to więcej niż wiedzieć, to jest przeżyć, czuć, rozumieć, tworzyć - to myślenie nie będzie wam sprawiało przykrości, będzie was pasjonowało..." - poznaj wyjątkowego człowieka z Dynowa, Bogusława Kędzierskiego.

Zobacz film!

Bogusław Kędzierski - absolwent ZSZ w Dynowie mech. samochodowy 1968 r. W 1972 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Jego profesorami rzeźby byli: A. Rząsa, A. Grabowski, G. Pecuch, K. Fajkosz, a z malarstwa: Z. Pokrzywcziński, A. Woloch, historia sztuki: H. Kenarowa. Po ukończeniu szkoły współpracował z prof. A. Rząsą.

Rzeźbi w drewnie, kamieniu, betonie. Bierze czynny udział w wystawach i konkursach oraz plenerach rzeźbiarskich. Porusza tematy o charakterze sakralnym i świeckim. Rzeźby można spotkać w licznych kościołach w Polsce oraz za granicą: Francja, Belgia. Również w zbiorach prywatnych jak i muzealnych: Brzozowie, Rzeszowie, Jaśle. Kilka rzeźb znajduje się w Watykanie, zawiezione dla Ojca Św. Jana Pawła II, jako dary.

Swoje rzeźby wystawiał na wystawach indywidualnych i zbiorowych w takich miastach jak: Rzeszów, Dynów, Łańcut, Jasło, Zduńska Wola, Przemyśl, Brzozów, Częstochowa, Warszawa, Nowy Sącz, Krynica, Jarosław, Tarnów, Krosno, Nisko, Tyczyn, Boguchwała, Kamień, Sędziszów Małopolski, Zakopane. Oraz za granicą w Szwecji, Goteborgu i na Słowacji we Wranowie nad Topilou.

Jego rzeźby wykonane w kamieniu to pomniki: w Harcie, Dydni i Krzywczy oraz kilkanaście rzeźba nagrobkowych w Dynowie, Sanoku, Korczynie, Futomie, /beton/ k. Grybowa. Rzeźby plenerowe ozdabiały Dynów i Przeworsk, wyle. z betonu.

Otrzymał: Nagrodę specjalną w Rzeszowie 1976; II nagrodę w konkursie Św. Maksymiliana Kolbe w Zduńskiej Woli 1983; Nagrodę specjalną w bienale rzeźby im. A. Rząsy w Rzeszowie 2000; III nagrodę za rzeźbę w kamieniu w Krynicy 2002; Nagrodę burmistrza miasta Dynów 1997; Nagrodę Rady Powiatu Rzeszowskiego 2002; Nagrodę Marszałka woj. Podkarpackiego L. Deptuły 2004.

 Jego rzeźby można obejrzeć w prywatnej, autorskiej galerii rzeźby •PNIAK• w Dynowie.

Rzeźby B. Kędzierskiego przez liczne ażury nabierają przestrzenności, dynamiki, ruchu, choć nie są ludowe, lecz nawiązują do tradycji rzeźby z Pogórza Dynowskiego.

 A credo A. Kenara "Myśleć to więcej niż wiedzieć, to jest przeżyć, czuć, rozumieć, tworzyć - to myślenie nie będzie wam sprawiało przykrości, będzie was pasjonowało..." B. Kędzierski z ambitnością realizuje.

Bogusław Kędzierski - Rzeźbiarz z Dynowa from Pracownia Animacji B Kędzierski on Vimeo.

Film przygotowany w ramach projektu Miejskiego Ośrodka Kultury w Dynowie z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2013.

 

Kontakt z artystą:

Bogusław Kędzierski

ul. Ks. J. Ożoga 14,

36-065 Dynów tel. (0-16) 65 21 274

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1311)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter