Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Bronisław Bida, skrzypek z Roztocza

Autor wpisu: baczeles
Data publikacji: 09.05.2014
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Bronisław Bida, skrzypek z Roztocza.

Bronisław Bida (ur. 29.04.1927 w Gródkach, zm. 24.07.2013) nie miał za sobą klasycznej kariery muzykanckiej, grywał po wojnie intensywnie, lecz krótko, głównie na zabawach towarzyszącym pracom domowym (np. piórniach). Mimo tego do końca zachował repertuar oraz znakomitą sprawność muzykowania.

Rolnik, pszczelarz i czapnik, zawdzięczał swoje zamiłowanie do muzyki mamie – Katarzynie z domu Kufel, która dużo śpiewała, była muzykalna i "gdyby życie potoczyło się inaczej” to pewnie grałaby na skrzypcach. Uczył się u legendarnego skrzypka (swojego kuzyna) z Załawcza - Józefa Radeja. Repertuar przejął właśnie od niego oraz od miejscowych starszych muzykantów: Józefa Kuli (kapelmistrza orkiestry w Gródkach), Korszli, grywał m.in. z Łupiną i Gałusem (skrzypce).

Większą wagę niż do energii w graniu przywiązywał do staranności wykonania („Wie pan, a ja to sam siebie nawet lubię słuchać!”) i do brzmienia, używał dwudźwięków, stroił zwykle wyżej (A=448 Hz).

Źródło: www.muzykaroztocza.pl

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1022)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter