Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zakochałem się w Poli Negri

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 17.05.2014
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Pola Negri z Lipna czy z Janowa?

   Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne imienia Poli Negri od 2007 roku organizuje imprezy związane z aktorką światowego formatu, prawdziwą gwiazdą filmową, legendą kina niemego. Apolonia Barbara Chałupiec występowała pod pseudonimem Pola Negri. Debiutowała w 1912 roku w Warszawie jako Aniela w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry. Tytułową rolę zagrała w filmie „Niema z Portici”. Ówcześni recenzenci pisali w prasie o jej niezwykłych zdolnościach mimicznych. O legendarnej karierze aktorki począwszy od Warszawy i Berlina, a skończywszy na Hollywood można przeczytać w wielu publikacjach. Występując w filmach niemieckich i austriackich cieszyła się zasłużoną sławą. Świetnie mówiła po niemiecku. „Pamiętnik gwiazdy”, którego autorką jest Pola Negri, dostarczy czytelnikowi wielu informacji z jej osobistego życia.
    

  Mariusz Kotowski – choreograf i reżyser, autor filmów oraz książek biograficznych o Poli Negri podaje, że aktorka urodziła się w Janowie. Nazywa ją „dziewczyną z Janowa”… Czy Janowo leżało koło Lipna? Czy miejscowość o takiej nazwie wchłonęło miasto? Na temat dokładnej daty urodzenia P. Negri też istnieje wiele hipotez, podobno właściwa data urodzenia to 1896 rok. Tak samo skąpe są informacje dotyczące jej ojca Jerzego Chałupca.

  Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne co roku przygotowuje inny program przeglądu. Odbywają się wykłady, warsztaty filmowe, wystawy, plenery, widowiska muzyczne i teatralne, spektakle, koncerty, turnieje i konkursy oraz projekcje filmów. W ramach imprezy są wręczane statuetki zasłużonym artystom. Autorem statuetki „Politki” jest rzeźbiarz Zdzisław Ostrowski.

   W dniach 16 – 18 maja 2014 roku odbył się 8. przegląd twórczości filmowej „Pola i inni”. "Politkę” otrzymała w tym roku Magdalena Boczarska i Piotr Adamczyk. W kinie "Nawojka" wyświetlono filmy "Ida" Pawła Pawlikowskiego, "W ukryciu" Jana Kidawy - Błońskiego, "Żółty paszport" z rolą Polą Negri oraz "Chopin. Pragnienie miłości". Wystawiono spektakl "Histerie miłosne", w którym wystąpiła Magdalena Boczarska.

    Festiwal "Pola i inni" wpisał się na stałe w kalendarz małych festiwali artystycznych.

                                                                 Bożena Ciesielska

„Nie wychodzę z kina”

zakochałem się
w Poli Negri
i chodzę w tę i w tamtą stronę
ulicą Rapackiego
i zaglądam do okien
niemego filmu
by poczuć się przez chwilę
jak jej gepard na smyczy
spacerujący Bulwarem
Zachodzącego Słońca

                         Sławomir Ciesielski, "Nasze Skępe" nr 15, X 2005
 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1507)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

"zakochałem się w Poli Negri"

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter