Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Mozaika podkarpackiej kultury - mural w Gorajcu

Autor wpisu: Folkowisko
Data publikacji: 10.06.2014

We wsi Gorajec, na ścianie dawnej wiejskiej szkoły właśnie powstaje wiejski mural. Dwie malarki: Justyna Posiecz-Polkowska i Anna Taut pracują nad wielkoformatowym obrazem na ścianie budynku. Gorajecki mural to ponad 200 m2 rysunków, obraz w najwyższym punkcie wznosić będzie się na 9 metrów.

Do tej pory ten rodzaj artystycznego wyrazu był jednoznacznie kojarzony z przestrzenią miejską. Justyna Posiecz-Polkowska, pomysłodawczyni przeniesienia sztuki na wieś, postanowiła powrócić do tradycji zdobienia ścian chałup malowidłami, zastosowała jednak swój własny styl mozaiki i kolorystykę sepii - idealnie wpisującą się w krajobraz wsi.

Do swojego artystycznego eksperymentu wybrały niewielką, bo zamieszkałą jedynie przez 50 mieszkańców podkarpacką wieś Gorajec. Monumentalne dzieło powstaje na ścianie dawnej wiejskiej szkoły. Całość projektu odwołuje się głęboko do wielokulturowej tradycji regionu, ginących zawodów i zapomnianych wzorów. Wielka muralowa mozaika składa się z ponad 100 osobnych rysunków, które wspólnie składają się na obraz tradycji Roztocza Wschodniego.

Artystki, tworząc projekt, inspirowały się pracami miejscowych rękodzielników - na ścianie Chutoru Gorajec odnajdziemy fragmenty kilimów z Cieszanowa, choinkowych słomianych ozdób, kwiatów z bibuły czy obrazów anonimowych wiejskich malarzy.

"Tematyka muralu związana będzie z wsią oczywiście, między innymi nawiązywać będzie do tzw. „ginących zawodów”, czyli współcześnie niepotrzebnych. Bibułczarki czy koronczarki nie przystają do dzisiejszego świata. Niesamowite, że kiedyś to były znaczące profesje, a dzisiaj mogą wydać się nieco absurdalne. Ludzie naprawdę zajmowali się zaskakującymi rzeczami.

Chciałabym zwrócić uwagę na różnorodność i wielokulturowość w szczególności obszarów wiejskich i pokazać je jako żywe źródło inspiracji również dla młodych, współczesnych twórców. Pomyślałam, że za pomocą obrazów stworzę taką subiektywną mapę miejsc, historii i ludzi i spróbuję zapytać, czy pewne wartości da się odczytać w kontekście współczesności. Ostatnio szczególnie interesuje i fascynuje mnie temat rzemiosła artystycznego: wszelkie tkaniny, kilimy, gobeliny, przedmioty codziennego użytku.", mówi Justyna Posiecz-Polkowska.


Mural w Gorajcu jest częścią projektu „Osnowa i wątek czyli historia pewnego obrazu”, w ramach którego odbędzie się również wystawa obrazów Justyny Posiecz-Polkowskiej w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Mural powstał we współpracy ze stowarzyszeniem Folkowisko.

 

 

Źródło:


http://folkowisko.gorajec.info/?page_id=956

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1348)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter