Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pieta Oborska

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 17.06.2014
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Matka Boska z Obór


 W Oborach na ziemi dobrzyńskiej znajduje się kościół i klasztor karmelitów trzewiczkowych. Jego historia sięga bardzo dawnych czasów… Z inicjatywy właścicieli Obór Anny i Łukasza Rudzowskich wzniesiono na początku XVII w. drewniany kościółek i zabudowania. Kościół spłonął, ale na jego miejscu powstał kolejny. Gdy budowla okazała się za mała, zbudowano murowaną świątynię pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół był wielokrotnie przebudowywany.

  W ołtarzu umieszczono figurę Matki Boskiej Bolesnej zwaną Pietą Oborską. Rzeźbę sprowadzono z klasztoru karmelitów w Bydgoszczy. Nie wiadomo, kiedy powstała ta gotycka rzeźba… prawdopodobnie na przełomie XIV/XV w. Ustalono, że mierzy 64,5 centymetra (dla porównania figura Matki Boskiej Skępskiej liczy 96 cm, a brazylijska Czarna Madonna z Aparecida 39 cm). Pietę Oborską wyrzeźbiono z lipowego drewna, podobnie jak Skępską Madonnę. Podczas II wojny światowej została ukryta. Uległa wtedy znacznemu zniszczeniu. Poddano ją gruntownej konserwacji. M. Krajewski w opracowaniu „Kościół i klasztor karmelitów w Oborach” podaje, że „Rzeźba M. B. Bolesnej w Oborach jest pochodną Piety corpusculum, choć od klasycznego przedstawienia tego typu figur odbiega zwiększonymi proporcjami ciała Chrystusa”.

 Ważną uroczystością w historii obecności Matki Boskiej Oborskiej w klasztorze była koronacja. Miała ona miejsce 18 lipca 1976 r. Przewodniczył jej kardynał Stefan Wyszyński.


  W związku z kultem Matki Boskiej Bolesnej w Oborach odbywają się odpusty. Najpopularniejszy przypada na uroczystość Matki Boskiej Szkaplerznej obchodzony w niedzielę po 16 lipca. Pieta Oborska jest opiewana w pieśniach, jej wizerunek zamieszcza się na kalendarzach, pocztówkach, robi się gipsowe odlewy rzeźby… Bardzo popularne są nocne piesze pielgrzymki pokutne ze Skępego do Obór.

                                                       Bożena Ciesielska, Skępe, 17 VI 2014 r.


  Konkurs

Źródło: Mirosław Krajewski, "Kościół i klasztor karmelitów w Oborach", Obory 1986 r.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1527)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Pieta Oborska

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter