Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Krzysztof Niemczyk. Sytuacjonista, pisarz, malarz

Autor wpisu: Muzeum sztuki nowoczesnej w Krakowie
Data publikacji: 25.06.2014
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Krzysztof Niemczyk - legendarna postać krakowskiego życia kulturalnego: pisarz, malarz, pianista, performer i autor niekonwencjonalnych działań artystycznych. Zaliczany do radykalnych awangardzistów. Przechadzał się po Krakowie z
drewnianym ptaszkiem na ramieniu lub z kartonowymi skrzydełkami przyczepionymi do koszuli.

Krzysztof Niemczyk urodził się 21 maja 1938 roku w Warszawie w rodzinie muzyków. Był synem skrzypka Wacława Niemczyka, bratem aktorki Moniki Niemczyk oraz bratankiem aktora Leona Niemczyka. Przyjaźnił się z kręgami Galerii Foksal, Galerii Krzysztofory oraz z Tadeuszem Kantorem i Henrykiem Stażewskim.
 
Autor 20 opowiadań, z których tylko dwa: "Tragiczna łąka" i "Chłopczyk rozbijający rodzinę", zostały wydane. W latach 60. odbyło się kilka wystaw prezentujących jego obrazy.
 
Zrealizował liczne akcje: niemal nagi kąpał się w fontannie na krakowskim Rynku, pojawiał się na ulicy w makijażu i czarnej pałatce, przysznurowywał się do autobusu na dworcu PKS, pojawiał się w łachmanach z napisem „Jestem pisarzem” przed siedzibą Związku Literatów w Krakowie, realizował serią akcji odsłaniania pośladków w miejscach publicznych.
 
Wziął udział w Balu Hipisów i happeningu braci Janickich w Galerii Krzysztofory, a podczas otwarcia ogólnopolskiej wystawy malarstwa i rzeźby Spotkania Krakowskie 69 stworzył żywą rzeźbę, przywiązując swoją matkę (za jej zgodą) do ławki na Plantach.
 
W 1967 roku skończył pisać "Kurtyzanę i pisklęta", powieść, która przez wiele lat krążyć będzie w środowisku artystów i literatów w postaci maszynopisu. Po dziesięciu latach powrócił do niej i pracował nad tekstem właściwie aż do śmierci. Przez kilka lat przyjaźnił się z Tadeuszem Kantorem. Za jego radą wziął udział w IV Sympozjum i Wystawie Złote Grono w Zielonej Górze. Wspólnie z Anką Ptaszkowską, Wiesławem Borowskim, Zbigniewem Gostomskim stworzył Permanentne Jury, stając w kontrze do oficjalnego przebiegu imprezy. Przyjaźń z Kantorem trwała do 1970 roku, do czasu gdy został zaproszony przez Pierre’a Restany’ego do wzięcia udziału w wystawie Art Concepts from Europe w Galerii Bonino w Nowym Jorku.
 
Niemczyk funkcjonował na marginesie życia artystycznego. Otwarcie mówił o swoim biseksualizmie. W latach sześćdziesiątych znany był z licznych kontrowersyjnych akcji na terenie Krakowa, często się obnażał. Jego niestandardowy sposób bycia wyrażał się także w prowokacyjnym makijażu. Za swój skandalizujący styl życia był kilkakrotnie aresztowany i umieszczany w szpitalu psychiatrycznym.

W latach 70. i 80. Krzysztof Niemczyk realizował coraz mniej działań w przestrzeni miejskiej. Równocześnie granica pomiędzy jego sztuką a życiem jeszcze bardziej się zacierał. Od 1973 roku opiekował się Jasiem, wiejskim chłopcem, którego wychowanie i edukację traktował jako jedną z akcji. Swoje mieszkanie zmienił w „hotel dla gołębi” – leczył je i dokarmiał. Opiekę nad nimi traktował jako swój najważniejszy obowiązek. 

 
Artysta zmarł 19 stycznia 1994 roku w Krakowie.

 
Dzięki zabiegom Anki Ptaszkowskiej, współzałożycielki Galerii Foksal, po jego śmierci, w 1999 roku, ukazała się w Paryżu legendarna powieść Niemczyka "Kurtyzana i pisklęta", ukończona jeszcze w 1967 roku (wydanie polskie: korporacja ha!art, 2007).

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1723)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Krzysztof Niemczyk Sytuacjonista, pisarz, malarz
Krzysztof Niemczyk Sytuacjonista, pisarz, malarz
Krzysztof Niemczyk Sytuacjonista, pisarz, malarz

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter