Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Lipno nad rzeką Mień

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 20.08.2014
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Lipno to niewielkie miasteczko leżące nad rzeką Mień w województwie kujawsko - pomorskim.

Lipno nad rzeką Mień

 Nazwa Lipno pochodzi od słowa „lipki”, co oznacza „lepki”, „lepić się”. Podobno w dawnych czasach lipnowską rzekę nazywano „Szerokie Błota”. Według drugiej wersji początek nazwie dało drzewo lipa. Przywilej lokacyjny uzyskało Lipno w 1349 r. Należy do najstarszych miast na ziemi dobrzyńskiej.


 Nie jest to może tak urokliwe miasteczko jak inne, ale ma swój niepowtarzalny klimat. Jak każde miejsce tworzą go ludzie. Nie chodzi tylko o znane postacie tu urodzone lub tu mieszkające… Aktorka Apolonia Chałupiec znana jako Pola Negri, Wincenty Rapacki – aktorski talent rodem z Lipna czy pisarz Henryk Czarnecki na pewno przyczynili się do rozsławienia Lipna. Trzeba o nich pamiętać. I Pola Negri, i Wincenty Rapacki mają swoje pamiątkowe tablice.

Warto też poznać takie postacie jak pionier wychowania fizycznego Władysław R. Kozłowski, grafik Rajmund Lewandowski, pisarka Jadwiga Jałowiec, działacz niepodległościowy Kazimierz Różycki, nauczyciel Władysław Brodzikowski, socjolog Stanisław Ossowski, lekarz Władysław Ossowski czy burmistrz miasta Zygmunt Uzarowicz. Warto wspomnieć, że w Lipnie urodził się ekonomista Leszek Balcerowicz i antropolog Leszek Kolankiewicz, a Lech Wałęsa chodził do szkoły średniej.

 Nie chodzi też o zabytki, bo tych w Lipnie nie jest tak wiele, ale mają swoją wartość… Warto zwrócić uwagę na okazałe budowle. Do nich należą obiekty szkół podstawowych i średnich, budynek Miejskiego Centrum Kulturalnego czy Poczty Polskiej.

 Ważnym miejscem jest klasycystyczny ratusz oraz rynek. Nie można zapomnieć o kościołach z górującymi wieżami – w stylu gotyckim kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i w stylu neogotyckim kościół ewangelicko – augsburski. Piękną budowlą, ale już bardzo zniszczoną, jest Hotel Warszawski. Warto przejść się do Parku Miejskiego im. G. Narutowicza czy pochodzić po Bulwarach im. Poli Negri. Niepowtarzalną architekturę ma kino „Nawojka” czy brama cmentarna.

 Miasteczko ma swój klimat, kilka wyjątkowych zakątków i miejsc, cennych zabytków oraz znane postacie. Nad miastem góruje postać świętego Antoniego…

                               
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1185)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Lipno nad rzeką Mień
Lipno nad rzeką Mień
Lipno nad rzeką Mień
Lipno nad rzeką Mień
Lipno nad rzeką Mień
Lipno nad rzeką Mień
Lipno nad rzeką Mień
Lipno nad rzeką Mień
Lipno nad rzeką Mień
Lipno nad rzeką Mień
Lipno nad rzeką Mień
Lipno nad rzeką Mień
Lipno nad rzeką Mień
Lipno nad rzeką Mień

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter