Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Cmentarze różnych wyznań

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 26.08.2014
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Pozostawili swój ślad - o cmentarzach w Skępem i okolicy.

Cmentarze różnych wyznań

Skępe i gmina Skępe nie mają aż tylu ciekawych miejsc do zobaczenia jak większe miejscowości. Warto jednak wiedzieć o niektórych miejscach lub poznać fakty z przeszłości. W gminie Skępe osiedlała się ludność żydowska i niemiecka. Po ich osadnictwie pozostały cmentarze.

W miejscowości Boguchwała są pozostałości cmentarza ewangelickiego z drugiej połowy XIX w. Jest on usytuowany przy szosie. Rozplanowano go na rzucie trapezu. Teren jest zdewastowany. Na cmentarzu stoi drewniany krzyż. Naprzeciwko znajduje się budynek, w którym kiedyś mieściła się Szkoła Podstawowa w Boguchwale. Obecnie jest to obiekt przebudowany.

We wsi Bógzapłać (na obrzeżach gminy Skępe) w XIX w. protestanccy osadnicy Zasadek, Brzeszczek i Lisin (gmina Rogowo), Likca i Bógzapłać (gmina Skępe) założyli cmentarz ewangelicki usytuowany w polu na zboczu niewielkiego wzniesienia, po lewej stronie drogi z Łąkiego do Zakrocza. Cmentarz rozplanowano regularnie na rzucie prostokąta, z wejściem z krótszego boku. Cmentarz zdewastowano.

Łąkie ma dwa cmentarze ewangelickie. W Łąkiem mieszkali niemieccy koloniści. Cmentarz założony w XIX w. Rozplanowany regularnie na rzucie kwadratu. Zdewastowany, choć zachowały się nieliczne nagrobki. Drugi cmentarz ewangelicki usytuowano między wsią Kierz i Łąkie. Zdewastowany.

 W Łąkiem znajduje się kaplica od 1965 roku katolicka, wcześniej była to kaplica ewangelicka. W 1826 roku była drewniana, w latach międzywojennych wymurowana od wewnątrz. Obecnie jest to kaplica katolicka pod wezwaniem Władysława z Gielniowa. Obok kaplicy stoi zdewastowany budynek z czerwonej cegły tak zwana pastorówka.

 W Skępem znajduje się miejsce po cmentarzu żydowskim nad Jeziorem Małym oraz cmentarz katolicki. Na cmentarzu żydowskim zachował się fundament ohelu.

W Skępem w Borku (pozostałość puszczy mazowieckiej) były kiedyś katakumby, w których chowano ziemian. Wokół kapliczki spoczęli powstańcy z 1863 r.

Większość wymienionych cmentarzy została zdewastowana w minionych latach. Tylko na jednym z nich we wsi Łąkie została metalowa tablica (już niezbyt czytelna) z informacją, że jest to cmentarz ewangelicki.

 

Źródło:

Zabytki ziemi dobrzyńskiej, Mirosław Krajewski i Andrzej Mietz, Włocławek 1996.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1191)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Cmentarze różnych wyznań
Cmentarze różnych wyznań
Cmentarze różnych wyznań
Cmentarze różnych wyznań
Cmentarze różnych wyznań
Cmentarze różnych wyznań
Cmentarze różnych wyznań
Cmentarze różnych wyznań

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter