Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Most wąskotorowej Kolejki Jabłonowskiej w Otwocku

Autor wpisu: chodznadswider@gmail.com
Data publikacji: 24.09.2014
Okres historyczny: I wojna światowa 1914-1918

Most Koleji Jabłonowskiej łączy dwa brzegi Świdra - otwocki i józefowski. Przypomina o dawnej świetności Otwocka i miejscowości leżących w tzw. "linii otwockiej". W 2014 minęło sto lat od uruchomienia odcinka łączącego Warszawę z Otwockiem. 

Kolej Jabłonowska (nazywana też Karczewską – od drugiego krańca) kursowała w latach 1896-1914. Odcinek łączący Warszawę z Karczewem uruchomiono w 1914 roku. Kolejka była jednym z połączeń umożliwiającym warszawiakom przyjazd nad rzekę Świder.

Do II wojny światowej leżący nad brzegiem Świdra Otwock miał charakter letniskowo-uzdrowiskowy. Położone w jego pobliżu miejscowości również służyły jako miejsce wypoczynku dla spragnionych kontaktu z przyrodą warszawiaków. Kolejka wąskotorowa była dogodnym i niedrogim środkiem transportu dla kuracjuszy i letników.

Swój wyjątkowy status przedwojenny Otwock zawdzięczał przede wszystkim sosnowemu powietrzu, położeniu w pobliżu Warszawy oraz płynącej nieopodal rzece Świder. Miała ona niebagatelny wpływ na wykształcenie się słynnego otwockiego mikroklimatu, korzystnego przede wszystkim dla osób z chorobami płucnymi i piersiowymi.

Sam Świder również jest wyjątkowy – jako jedyna rzeka na Mazowszu ma górski, meandrujący charakter. Prawie połowa biegu rzeki położona jest na terenie rezerwatu Świder, można nad nim znaleźć rozmaite gatunki flory i fauny. Świder jest również kolebką słynnej otwockiej architektury drewnianej – „świdermajer”, nad jego brzegiem osiedlił się jej twórca – Michał Elwiro Andriolli. Rzeka dawniej kochana przez letników i miejscową ludność, przez ostatnie lata była nieco zaniedbana i zapomniana. Piętrzące się góry śmieci nie zachęcały do wypoczynku nad jej brzegami. Na szczęście dziś sytuacja powoli się zmienia.

Most kolejki wąskotorowej przypomina o dawnej świetności Świdra i Otwocka. Wystarczy nieco wyobraźni, aby zobaczyć jadące w powolnych wagonikach rzesze letników i kuracjuszy…Przyjedźcie i przekonajcie się sami!

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1545)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter