Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Historia Kobylej Góry

Autor wpisu: Karolona
Data publikacji: 21.10.2014

W poszukiwaniu informacji o interesujących miejscowościach z województwa Wielkopolskiego warto poczytać o Kobylej Górze. Miejsce niezwykłe, dla wielu magiczne, z niewątpliwie bogatą historię. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się bardzo wcześnie, bo już w XIV wieku. Jednak obszar ten był zamieszkany już w okresie paleolitu, czyli 7000-8000 lat p.n.e.

Obszar Kobylej Góry był  zamieszkały już w okresie kultury łużyckiej. Przez jej obszar przebiegał szlak bursztynowy, o czym świadczyć mogą znaleziska importów rzymskich.

Kobyla Góra posługiwała się własną pieczęcią, jednak jej wygląd nie zachował się do czasów obecnych. Przypominała ona jednak raczej wieś, a ludność zajmowała się rolnictwem i odrabiała pańszczyznę. Rzemiosło i produkcja odgrywały ważną rolę. Znajdował się tam młyn, browar oraz gorzelnia. Kobyla Góra była miastem przede wszystkim targowym. Rynek miał kształt kwadratu, a wzdłuż boków znajdowały się zwarte budowle.

W czasie zaborów Kobyla Góra była świadkiem aż trzech zrywów zbrojnych. W marcu 1848 r. miał tam miejsce bunt chłopski na czele z Tomaszem Sikorskim, wywołany złą sytuacją ekonomiczną chłopów. Rebelia chłopska trwała tydzień. W okresie międzywojennym Kobyla Góra pozostała gminą, która wchodziła w skład powiatu ostrzeszowskiego.

Pod koniec 1939 r. zaczęto wysiedlać Polaków, a sprowadzać Niemców. Polacy byli również wysyłani do pracy w Niemczech na tzw. roboty, wielu trafiło do więzień i obozów koncentracyjnych. Dzień przed wyzwoleniem przez Armię Czerwoną - 20 stycznia, w Ostrzeszowie hitlerowcy dokonali barbarzyńskiego mordu na kilkudziesięciu Polakach, była to tzw. krwawa sobota. Następnego dnia rankiem, 21 stycznia 1945 r., do Kobylej Góry wjechały wojska sowieckie.

Źródło: http://www.naszestrony.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=498%3Ahistoria-kobyla-gory&catid=21%3Afakty-z-historii&Itemid=130

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1186)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Historia Kobyla Góry
Historia Kobyla Góry
Historia Kobyla Góry
Historia Kobyla Góry
Historia Kobyla Góry
Historia Kobyla Góry

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter