Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Jan Michalski

Autor wpisu: olgabaron
Data publikacji: 03.11.2014

Wśród pionierów, którzy pierwsi sprowadzili harmonię na wieś, był Jan Michalski (1916-1998) z Klwowa. Pracując w Warszawie na budowie, usłyszał harmonię i zachwycił się nią. Kupił używany instrument na bazarze i przyjechał z nim na wieś. Musiał użyć całego swego muzycznego talentu i wyobraźni do „przetłumaczenia” mazurków i oberków skrzypcowych na strój i możliwości harmonii. Michalski mówił, że ludzie na wsi, jak usłyszeli harmonię, „to mało się nie powściekali”, tak się podobała. Odtąd miał do ogrania wszystkie najlepsze wesela, pary odkładały śluby, żeby tylko Michalski na nich zagrał.

Jan Michalski opowiadał, że grał na harmonii inkrustowanej „czarnej”, a kiedy w latach czterdziestych nastała moda na harmonie wyklejane perłowym celuloidem, wielokrotnie zwracano mu na weselu uwagę, że gra na takiej brzydkiej starodawnej harmonii. Kiedy godzono go na wesela, robiono aluzje do białej harmonii, aż wreszcie Michalski okleił swoją harmonię perłowym celuloidem, ku zadowoleniu weselników, i na takiej grał już do końca.

 

Spotkanie po latach. Od połowy lat pięćdziesiątych Wacław Rek i Jan Michalski przestali grać razem, poróżnili się. Po moich namowach zgodzili się znów razem zagrać. W 1995 roku w Klwowie nagrałem Wacława Reka, skrzypka, Jana Michalskiego, harmonistę i jego syna Józefa, bębnistę. Na fotografii muzykanci grają na podwórku Michalskiego.

 

Film z udziałem Jana Michalskiego dostępny na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego

Źródło:

Fragment pochodzi z książki Andrzeja Bieńkowskiego „Ostatni wiejscy muzykanci” wyd. Muzyka Odnaleziona

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1356)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Michalski Jan
Michalski Jan
Michalski Jan
Michalski Jan

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter