Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół św. Wawrzyńca w Rapocinie

Autor wpisu: FD-WK
Data publikacji: 30.10.2014
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Obiecałam sobie wrócić tu jesienią. Kościół w Rapocinie odwiedziłam już kilkakrotnie, podobnie jak kościół we Wróblinie Głogowskim, stąd mi dość bliski. Jeszcze dwa lata temu Kaplica Góry Oliwnej była praktycznie niedostępna - okna i drzwi zostały zamurowane, w zeszłym roku runęła część ścian Za kolejny rok lub dwa Kaplica prawdopodobnie przestanie istnieć a wraz z nią piękne malowidła na ścianach.

Rapocin to miejsce szczególne, panuje tam niesamowita cisza, będąc tam warto udać się w kierunku Odry, można bowiem nacieszyć oko widokami jakie starałam się zamknąć w kilku wybranych kadrach...

"Kościół pw. św. Wawrzyńca w Rapocinie to nieużytkowana obecnie świątynia, wzniesiona w stylu gotyckim, na przełomie XIV i XV wieku. Po raz pierwszy kościół wzmiankowany był w 1297 roku (jako Rapozin), wraz z proboszczem Gottfridusem.

Od 1307 r., aż do sekularyzacji (w 1810) Rapocin należał do głogowskich klarysek. Kościół św. Wawrzyńca w Rapocinie był kościołem dla parafii liczącej w 1929 roku 1464 katolików (Rapocin liczył 222 katolików i 36 protestantów). Parafia obejmowała wówczas: Rapocin, Biechów, Bogumile, Grodziec Mały, Moszowice, Zabiele, Sobczyce i Ceber.

W 1945 roku kościół spłonął. Odbudowany w latach 1967-1968 służył parafianom do 1988 r. W wyniku skażenia środowiska przez Hutę Głogów od 1985 r. wieś wysiedlano.

Kościół św. Wawrzyńca jest budowlą jednonawową, z wieżą od zachodu i prostokątnym prezbiterium. Od północy przylega do korpusu zakrystia (z 1896 roku), od południa kaplica i kruchta. Prezbiterium i zakrystia kryte kolebką, nawa – stropem. W murach zachowane gotyckie okna, częściowo zaślepione cegłami, portale oraz blendy zdobiące od wnętrza ścian nawy, od zewnątrz – szczyty prezbiterium.

W kościele znajdowały się ołtarze i ambona wykonane w 1901 roku przez głogowskiego rzeźbiarza Jäkela, organy firmy Schlag i synowie oraz dzwon z 1498 roku. Cmentarz przykościelny otacza mur z XVI w., od pd-wsch. przylega do niego Kaplica Góry Oliwnej (z II poł. XVIII w.). Na stropie częściowo zachowane barokowe polichromie."

Źródło: http://pl.wikipedia.org/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1478)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Kościół św. Wawrzyńca w Rapocinie
Kościół św. Wawrzyńca w Rapocinie
Kościół św. Wawrzyńca w Rapocinie
Kościół św. Wawrzyńca w Rapocinie
Kościół św. Wawrzyńca w Rapocinie
Kościół św. Wawrzyńca w Rapocinie
Kościół św. Wawrzyńca w Rapocinie

Mapa

Pliki do ściągnięcia

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter