Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister

Autor wpisu: FD-WK
Data publikacji: 23.11.2014
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

Miejsce to "wróciło do mnie" w kontekście minionego  święta 1 listopada. Biechów to kolejna ofiara wysiedleń w okolicach Głogowa. Ostatni mieszkańcy opuścili wioskę w 2003 roku.
W sąsiedztwie nieistniejących już zabudowań, do których prowadzi jeszcze zachowany most, usytuowane jest mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister.

W rodzinnym grobowcu spoczywają August Hoffmeister wraz małżonką - Gertrude Hoffemister (Reimer). Znaleźć tam możemy jeszcze przynajmniej dwa nazwiska, co do których pewności nie mam ale jedno z nich to prawdopodobnie Ernst Vogt.

Vogt był mężem (Margarete Vogt (Hoffmeister), córki państwa Hoffemister, drugie... na tyle na ile udało mi się je rozczytać, to Paul lub Raul Schoelke i tutaj niestety nie znalazłam żadnych powiązań z rodziną Hoffmeister, czy też Głogowem.

August Hoffmeister osiadł w Głogowie po roku 1874, urodzony 1 października 1842 w Wuppertal na terenie Niemiec, zmarł w Głogowie 1 grudnia 1926 roku.

Właściciel głogowskiej przedwojennej fabryki pieców, płytek wykładzinowych i podłogowych oraz materiałów budowlanych. Wykonywał także roboty żelbetowe, wyroby cementowe i podłogi celubitowe. Posiadał zakład przy obecnej ulicy Elektrycznej w Głogowie. W latach 1890-1905 przewodniczący Rady Miasta w Głogowie i członek Rady Powiatu; jednocześnie w latach 1898-1912 był członkiem niemieckiego Reichstagu.

Na stronach Głogowskiego Forum Historycznego znalazłam link do pokaźnej i imponującej galerii pieców kaflowych wyprodukowanych w fabryce A. Hoffmeistera.

Gertrude Hoffmeister (Reimer), żona Augusta, urodzona 12 czerwca 1852 roku w Leipzig w Niemczech, zmarła w Głogowie w roku 1933.

Margarete Vogt (Hoffmeister), córka Augusta, żyła w latach 1876-1969, urodziła się w Głogowie, nie znalazłam natomiast miejsca jej pochówku, jej dane nie widnieją na żadnej z płyt mauzoleum. Spoczywa tu natomiast jej mąż Ernst Vogt żyjący w latach 1863-1935. Być może Margarete, po śmierci męża, wyemigrowała wraz z córką do Stanów Zjednoczonych, bowiem aż tam zaprowadziły mnie dalsze losy tej rodziny...

Źródło:

 http://www.gfh.glogow.pl/viewtopic.php?t=716, http://www.glogow.pl/okolice/podstrony/glogowski/biechow.htm, http://www.geni.com/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1502)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister
Mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister
Mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister
Mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister
Mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister
Mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister
Mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister
Mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter