Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pani Janina i Pan Józef - twórcy ludowi - hafciarka i malarka oraz poeta i pisarz

Autor wpisu: AnWe
Data publikacji: 05.01.2015

Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych (działający od 1986), w swych szeregach skupia zaledwie 30 osób. Jego siedziba mieści się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Prezentowane tutaj sylwetki twórców ludowych zostały opracowane podczas realizacji projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych", realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna" w roku 2014 przez Annę Weronikę Brzezińską.

Pani Janina i Pan Józef to małżeństwo artystów, których najbardziej inspiruje ich własna wieś, malowniczo położona wśród pól, ze starym kościołem i pałacem otoczonym parkiem.

Ja pisałem i nie wiedziałem co z tym robić. Pewnego razu w audycji „Kiermasz pod kogutkiem”, radiowej audycji cyklicznej, co tydzień bodajże ona była, posłałem swoje wiersze. Chyba 7 wierszy poszło na antenę wtedy, ale w liście napisałem, żeby mi podali adres Stowarzyszenia Twórców Ludowych, bo gdzieś tam czytałem o takim stowarzyszeniu.

I właśnie przez radio podali mi adres, gdzie mam się zwrócić. Tam się zwróciłem i zostałem przyjęty. To jeszcze pani prof. Alina Aleksandrowicz oceniała moje wiersze. Wyraziła się pozytywnie o nich i zostałem przyjęty. To było w roku 1978. Mam jeszcze niski numer członka, legitymacji.

(fragment wywiadu)

Opowieść o spotkaniu z Panią Janiną i Panem Józefem można znaleźć tutaj.
 

Źródło:

Wywiad przeprowadzony w ramach projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych". Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna".
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1813)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter