Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pani Danuta - twórczyni ludowa - hafciarka i rzeźbiarka

Autor wpisu: AnWe
Data publikacji: 05.01.2015

Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych (działający od 1986), w swych szeregach skupia zaledwie 30 osób. Jego siedziba mieści się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Prezentowane tutaj sylwetki twórców ludowych zostały opracowane podczas realizacji projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych", realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna" w roku 2014 przez Annę Weronikę Brzezińską.

Pani Danuta jest rzeźbiarką, malarką i hafciarką. Jej największa dumą jest Fundacja im. Św. Rity działająca na rzecz Europejskiego Centrum – Muzeum Haftu na Ziemi Garkowskiej.

...mam wszystko opisane, to jest ładne też (…) to sama wymyśliłam, taki pajączek. Ja tak maluje i potem tym dzieciom daję. Widzi pani, to wszystko robota dzieci. Ładnie, nie mogę powiedzieć, takie malutkie serweteczki. Ja jeszcze muszę powykańczać to (…). To jest haft dziedzictwa narodowego. Każdy haft ma swoją nazwę i dziedzictwo. Bo ja uczyłam francuskiego haftu richelieu w Garkach, niemieckiego, angielskiego. To jest takie europejskie.

(fragment wywiadu)

Opowieść o spotkaniu z Panią Danutą można znaleźć tutaj.
 

Źródło:

Wywiad przeprowadzony w ramach projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych". Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna".

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1827)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter