Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pan Ludwik - twórca ludowy - rzeźbiarz

Autor wpisu: AnWe
Data publikacji: 05.01.2015

Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych (działający od 1986), w swych szeregach skupia zaledwie 30 osób. Jego siedziba mieści się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Prezentowane tutaj sylwetki twórców ludowych zostały opracowane podczas realizacji projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych", realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna" w roku 2014 przez Annę Weronikę Brzezińską.

Pan Ludwik w swojej pracowni rzeźbiarskiej ma prawdziwą ptaszarnię – rybitwy, głuszce, dzięcioły… Samotne chwile w rzeźbiarskiej pracowni to dla niego prawdziwy odpoczynek.

Ja właściwie już trochę w Sączu w gimnazjum na robotach ręcznych wykonywałem pewne rzeczy. Mieliśmy takiego nauczyciela, który był równocześnie artystą rzeźbiarzem i zauważył, że dosyć ciekawego ptaka zrobiłem. Wziął to do pokoju nauczycielskiego, dla mnie to było wyróżnienie. Ale nie za wiele, bo później jak poszedłem do wojska to raz tylko jakiegoś gołębia zrobiłem pokoju, bo tak sobie kierownictwo życzyło.

Potem dopiero jak już trochę ustabilizowany, przyjechaliśmy do Żar, coś mi do głowy strzeliło i zacząłem trochę w drewnie robić. Właściwie dla mnie później rzeźba stała się rehabilitacją, bo jednak mimo wszystko po tych przejściach człowiek doszedł do wniosku, że niczego się nie osiągnęło i nie ma perspektyw. To zacząłem robić w drewnie.

(fragment wywiadu)

Opowiesc o spotkaniu z Panem Ludwikiem można znaleźć tutaj.
 

Źródło:

Wywiad przeprowadzony w ramach projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych". Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna".

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1394)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter