Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pani Józefa - twórczyni ludowa - poetka i pisarka

Autor wpisu: AnWe
Data publikacji: 05.01.2015

Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych (działający od 1986), w swych szeregach skupia zaledwie 30 osób. Jego siedziba mieści się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Prezentowane tutaj sylwetki twórców ludowych zostały opracowane podczas realizacji projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych", realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna" w roku 2014 przez Annę Weronikę Brzezińską.

Pani Józefa ma dwie pasje – pisanie poezji oraz opiekowanie się ogrodem, w którym rośnie wiele gatunków kwiatów i krzewów, troskliwie przez nią pielęgnowanych.

…tam był dom zniszczony przez bombę podczas wojny, bo sąsiedni dom obok został rozwalony przez bombę, a naszego ściana tylko rozwalona była, a to były bliźniaki, a to były jednorodzinne domki. Przy bloku 4-piętrowym mieściły się. Nie potrafię już tak mówić, dlatego pisałam, żeby nic nie uronić.

Nawet to wydawnictwo, co ma ten taki, swoją etykietę „Zachować od zapomnienia”, to nawet to wydawnictwo zainteresowało się. Ja pisałam od początku prawie, dlatego mam te pierwsze napisane wiersze i nie tylko wiersze, bo wiersze już prawie wszystkie wydane, ale opowieści wszystkie mam w brulionach, wtedy nawet nie było brulionów dużych, żeby spisać całość, tylko takimi kawałkami zapisane.

(fragment wywiadu)

Opowiesc o spotkaniu z Panią Józefą można znaleźć tutaj.
 

Źródło:

Wywiad przeprowadzony w ramach projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych". Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna".

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1795)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter