Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pałac w Studzieńcu

Autor wpisu: FD-WK
Data publikacji: 15.01.2015
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

Moja pierwsza foto-wyprawa w tym roku. Niestety obiekt bardzo smutny i przygnębiający. Celem tego artykułu jest jednak zapamiętać to miejsce, które, jak w większości podobnych przypadków - w bliższej lub dalszej przyszłości - odejdzie w zapomnienie...

Po wykonaniu zdjęć wróciłam do samochodu i jeszcze dłuższą chwilę przyglądałam się sterczącym kominom, zarwanemu dachowi, ścianom chylącym się ku upadkowi. Pomijając już fakt oczywistego zaniedbania kolejnego zabytku, naszła mnie myśl... czy osobom odpowiedzialnym za to miejsce, w ich prawdopodobnie zubożałej wyobraźni, przyszło do głów, że na terenie pałacu być może bawią się dzieci, że czas spędza tam młodzież, czy musi stać się tragedia, by ktoś zainteresował się losem tych obiektów i potencjalnym zagrożeniem jaki stanowią tylko dlatego, że łatwiej i taniej jest o nich zapomnieć, nie dostrzegać tak, jakby nigdy nie istniały?

Pierwsza wzmianka o Studzieńcu (niem. Streidesldorf) pojawiła się w dokumentach w 1255 r., kiedy to książę głogowski Konrad I podarował wieś (Studelscho) kolegiacie głogowskiej.(...) W średniowieczu wieś wielokrotnie zmieniała właścicieli.

W końcu XV wieku stanowiła lenno Hansa von Ledlaw (1499 r.), później rodziny von Dyhern. W 1535 r. Ernest von Dyhern zakupił pobliski Mirocin Górny i Dolny. W tym czasie prawdopodobnie wzniesiono we wsi murowaną siedzibę właścicieli - otoczony fosą dwór obronny.

W 1691 r. Studzieniec zakupił Hans Tobias von Knobelsdorff. W rękach tego rodu majątek pozostawał do początków XIX w. Około 1786 r. Carl Sigismund Konobelsdorff dokonał gruntownej przebudowy siedziby, która nabrała cech reprezentacyjnych. W sąsiedztwie pałacu, prawdopodobnie w wyniku poszerzenia fosy, założono staw i niewielki park. W 1812 r. majątek ziemski nabył J. Jeuthe, w 1845 r. właścicielem był Wilhelm Köpstei.

W tym czasie w Studzieńcu znajdowały się dwa majątki ziemskie - pierwszy należał do właścicieli pałacu i składał się z folwarku, młyna wodnego, wiatraka, gorzelni i browaru (36 domów i 286 mieszkańców, w tym 21katolików), druga posiadłość należała do grafa Kalckreutha z Podbrzezia Dolnego - dwa folwarki, wiatrak, dwa młyny wodne, gorzelnia i browar (63 domy i 450 mieszkańców, w tym 17 katolików).

W 1855 r. pierwszy majątek zakupił Friedrich von Heuser, który dokonał kolejnej przebudowy pałacu i powiększył pobliski park. Za jego rządów miała również miejsce rozbudowa folwarku. Na początku XIX w. właścicielem pałacu była rodzina Suessmann. Krótko przed wybuchem II wojny światowej właścicielami posiadłości ziemskich w Studzieńcu byli - Paul Euben (w 1888 r. zakupił część przynależną wcześniej do Kalckreuthów) i Arnold Bonig (prawdopodobnie właściciel folwarku i pałacu).

Po II wojnie światowej w posiadłości ziemskiej utworzono PGR, które funkcjonowało do początków lat 90. XX w. Pałac w okresie powojennym nie był użytkowany i popadł w ruinę.

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1800)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Pałac w Studzieńcu
Pałac w Studzieńcu
Pałac w Studzieńcu
Pałac w Studzieńcu
Pałac w Studzieńcu
Pałac w Studzieńcu
Pałac w Studzieńcu
Pałac w Studzieńcu
Pałac w Studzieńcu

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter