Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kornel Filipowicz - mistrz krótkiej formy

Autor wpisu: Fundacja im. Wisławy Szymborskiej
Data publikacji: 25.02.2015

28 lutego mija 25.rocznica śmierci Kornela Filipowicza – wybitnego prozaika, nowelisty, poety, scenarzysty. Był ważną postacią życia literackiego i kulturalnego Krakowa. Kornel Filipowicz był przyjacielem i autorytetem dla wielu początkujących polskich literatów. Uchodził za mistrza krótkiej formy prozatorskiej. Był autorem dwóch tomów poetyckich oraz kilkudziesięciu powieści i zbiorów opowiadań. Kilka z jego utworów zostało zekranizowanych.

 

 
Kornel Filipowicz okres swego dzieciństwa i młodości spędził w Cieszynie. Przed II wojną światową studiował biologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i współredagował miesięcznik „Nasz Wyraz”. Wówczas też zadebiutował jako prozaik w "Zaraniu Śląskim" oraz jako poeta w "Gazecie Artystów". Obracał się w kręgach ówczesnej artystycznej awangardy – znał się z członkami Grupy Krakowskiej i kręgiem teatru Cricot.
 
Po wybuchu wojny brał udział w kampanii wrześniowej, po ucieczce z niewoli zaangażował się w działalność konspiracyjną. Po aresztowaniu był więźniem obozów koncentracyjnych Groß-Rosen i Sachsenhausen.
 
Po wojnie zamieszkał w Krakowie. Jego pierwszą żoną była wybitna artystka Maria Jarema, drugą żoną pisarza była Maria Próchnicka, historyk sztuki.
 
W 1943 r. Filipowicz wydał konspiracyjnie w 10 egzemplarzach tomik wierszy „Mijani”, zilustrowany przez Marię Jaremę. W latach 50. i 60. wraz z braćmi Stanisławem i Tadeuszem Różewiczami tworzył nieformalną grupę twórczą „Miczura-Film”, dla której pisał wraz z Tadeuszem Różewiczem scenariusze filmowe.
 
W latach 80. publikował poza cenzurą m.in. w „NaGłosie” i „Zapisie”. Był współzałożycielem miesięcznika „Pismo”. Od 1969 roku do śmierci związany był z Wisławą Szymborską (nie łączył ich jednak nigdy związek małżeński ani wspólne mieszkanie).
 
Kornel Filipowicz był laureatem m.in. nagród Ministra Kultury i Sztuki, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1989 został pierwszym prezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1772)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Kornel Filipowicz - mistrz krótkiej formy

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter