Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Galeria Szyb Wilson

Autor wpisu: GaleriaSzybWilson
Data publikacji: 02.03.2015
Okres historyczny: 1800-1914

Galeria Szyb Wilson mieści się w pokopalnianym szybie dawnej kopalni „Wieczorek”. W chwili obecnej ten zabytkowy obiekt stanowi m.in. przestrzeń ekspozycyjną dla Galerii Szyb Wilson (powierzchnia blisko 2500 m2). Głównym celem Galerii jest promowanie młodych, odważnych artystów malarzy, grafików, fotografików, performerów. Galeria jest jednym z obiektów wpisanych na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Budynek cechowni i łaźni dawnego szybu „Richthofen” („Wilson”) kopalni „Giesche” („Wieczorek”) z 1918 r. został zaprojektowany przez Emila i Georga Zillmannów. Po likwidacji kopalni zaadaptowano go na znakomitą galerię sztuki nowoczesnej.

Powierzchnia galerii to blisko 2500 m2 mieszczących trzy sale wystawiennicze, w których odbywają się wystawy, happeningi, koncerty oraz projekcje filmowe zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców. Obiekt znajduje się tuż przy zabytkowym osiedlu Nikiszowiec.

Z miejscem, w którym mieści się Galeria bardzo mocno wiąże się historia głośnej Grupy Janowskiej – grupy malarzy-amatorów, z zawodu górników, założonej w połowie XX w. Między innymi dlatego właśnie w Galerii Szyb Wilson każdego roku odbywa się festiwal sztuki naiwnej Art Naif.

Głównym celem Galerii jest promowanie młodych, odważnych artystów malarzy, grafików, fotografików, performerów. Twórcy galerii, kontynuując propagowanie sztuki społecznej, powołali do życia Fundację Eko – Art Silesia, której podstawowym zadaniem jest promocja utalentowanych dzieci i młodzieży.

Źródło:

http://www.szybwilson.org/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1331)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Galeria Szyb Wilson
Galeria Szyb Wilson
Galeria Szyb Wilson
Galeria Szyb Wilson
Galeria Szyb Wilson
Galeria Szyb Wilson

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter