Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Dulag 121

Autor wpisu: Muzeum Dulag 121
Data publikacji: 04.03.2015
Okres historyczny: II wojna światowa 1939-1945

Muzeum Dulag 121 powstało na terenie dawnego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie w październiku 2010 r.

Niemiecki obóz przejściowy Dulag 121 (Durchgangslager 121) utworzony został 6 sierpnia 1944 r. na terenie Warsztatów Kolejowych w Pruszkowie dla ludności cywilnej wypędzonej z Warszawy podczas i po upadku Powstania Warszawskiego. Przez obóz przeszło około 650 tys. ludzi.

Zadaniem Muzeum Dulag 121 jest pielęgnowanie pamięci oraz opowiadanie historii. Opowieść Muzeum poświęcona jest tragedii wypędzonych z Warszawy oraz ofiarności mieszkańców Pruszkowa i okolic, którzy nieśli im pomoc.

Ich poruszające świadectwa, których nagrania stanowią centralny punkt ekspozycji Muzeum, dają możliwość obcowania z historią żywą, wsłuchania się w opowieść osób, które przeżyły gehennę pobytu w obozie przejściowym w Pruszkowie.

Dopełnieniem filmów i nagrań jest stała wystawa reprodukcji historycznych zdjęć, listów i dokumentów ukazujących rozmaite aspekty codziennego życia w nieludzkich warunkach obozu: problemy ze zdobyciem pożywienia i miejsca do spania, selekcję, zaangażowanie polskiego personelu w pomoc więzionych, starania, aby wyprowadzić wyprowadzenia.

Towarzyszy im wyczerpujący historyczny komentarz przedstawiający w pięciu etapach dzieje Durchgangslager 121 w perspektywie historii Polski i Europy, począwszy od Powstania Warszawskiego, a skończywszy na powojennych losach wywiezionych do obozów pracy, koncentracyjnych oraz Generalnej Gubernii.

Podczas wizyty w Muzeum Dulag 121 można również zwiedzić teren dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, gdzie zachowały się między innymi autentyczne hale obozowe, wieżyczki strażnicze i torowiska oraz obejrzeć pomnik projektu Oskara Hansena "Tędy przeszła Warszawa".

Źródło:

Muzeum Dulag 121

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1267)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Muzeum Dulag 121
Muzeum Dulag 121
Muzeum Dulag 121
Muzeum Dulag 121
Muzeum Dulag 121

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter