Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Wałbrzych - folklorystyczna wizytówka miasta

Data publikacji: 09.03.2015

Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” jest folklorystyczną wizytówką Wałbrzycha. Powstał w roku 1955 a jego historię kształtowało wielu wspaniałych pedagogów i blisko 5000 pasjonatów folkloru.

 

Od lutego 2008 roku Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” funkcjonuje jako samodzielna instytucja kultury Gminy Wałbrzych. W różnych grupach wiekowych tańczy i śpiewa w nim blisko 120 osób. Są to dzieci, młodzież i studenci wałbrzyskich szkół i uczelni.
 
Repertuar koncertowy Zespołu Pieśni i Tańca „WAŁBRZYCH” budowany jest w oparciu o bogactwo narodowych i regionalnych tańców, pieśni, przyśpiewek i obyczajów. Dzięki wysokim ocenom Rady Ekspertów Ministerstwa Kultury, Zespół wielokrotnie był rekomendowany do wzięcia udziału w prestiżowych imprezach krajowych i zagranicznych.
 
Od 1992 roku jest włączony w poczet aktywnych członków Stowarzyszenia – Polska Sekcja Międzynarodowych Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF), co daje Zespołowi możliwość udziału w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych na całym świecie.
 
Dzięki podróżom artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca „WAŁBRZYCH” barwność polskich strojów ludowych, ciekawe opracowania choreograficzne, muzyczne i urzekające pieśni mogła podziwiać publiczność: Chin, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Ukrainy, Serbii, Grecji, Czech, Słowacji, Niemiec, Włoch (również Sardynii i Sycylii), Francji, Portugalii, Irlandii, Brazylii i Bułgarii. W wielu krajach Zespół występował kilkakrotnie, zawsze godnie reprezentował swoją ojczyznę, pełniąc zaszczytną funkcję młodzieżowego ambasadora kultury polskiej.
 
Najmłodsze grupy Zespołu Pieśni i Tańca „WAŁBRZYCH” również brały udział w światowych festiwalach folkloru dziecięcego. W roku 1996 prezentowały się w Watykanie, przed Papieżem Janem Pawłem II. Ich programy oparte są na grach, zabawach i tańcach ze śpiewem, dostosowane do wieku i umiejętności młodych wykonawców. Prezentacjom koncertowym Zespołu towarzyszy zawsze kapela, dbająca o zachowanie charakteru muzyki ludowej.
 
Zespół Pieśni i Tańca „WAŁBRZYCH” wielokrotnie był laureatem prestiżowych konkursów i festiwali.
Za wysoki poziom artystyczny, znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu kultury polskiej i rozwijanie artystycznych uzdolnień dzieci i młodzieży został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, a w roku 1998 Prezydent Wałbrzycha za promocję miasta w świecie nadał Zespołowi tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”.
 
W 2009 roku otrzymał prestiżowe wyróżnienie – „Dolnośląski Klucz Sukcesu” – dla najlepszej instytucji kultury lub inicjatywy kulturalnej za 2008 rok. W lutym 2014r. Zespół otrzymał certyfikat CIOFF na kolejnych 5 lat a w październiku 2014r . Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał Nagrodę Kulturalną SILESIA.
 
 
 

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1890)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Wałbrzych - folklorystyczna wizytówka miasta
Wałbrzych - folklorystyczna wizytówka miasta
Wałbrzych - folklorystyczna wizytówka miasta
Wałbrzych - folklorystyczna wizytówka miasta
Wałbrzych - folklorystyczna wizytówka miasta
Wałbrzych - folklorystyczna wizytówka miasta
Wałbrzych - folklorystyczna wizytówka miasta

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter