Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Ada Kino Studyjne

Autor wpisu: ms
Data publikacji: 07.09.2015

ADA Kino Studyjne! To wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Prawie 90-letnia historia, zabytkowy budynek dawnego kina Ada/Olsztyn, kameralna sala licząca 63 miejsca, super nowoczesna aparatura projekcyjna, niedrogie bilety i bogaty repertuar.

Kino w warszawskich Włochach było „od zawsze”. Od lat dwudziestych działał tu Dom Ludowy, w którym mieszkańcy powstającego Miasta Ogrodu Włochy mogli realizować swoje kulturalne potrzeby. Przybytek kultury powstał w jednym z zabudowań gospodarczych dawnego majątku Włochy. Legenda głosi, że była tu... stodoła.

Ambitni włochowianie korzystali z usług czytelni (płatnej!), przychodzili na koncerty, odczyty, pokazy filmowe i spektakle teatralne. Wielkim powodzeniem cieszyły się odbywające się tu potańcówki i bale. Pierwszym wyświetlonym filmem była "Ubóstwiana"w reżyserii niemieckiego twórcy Roberta Wienego. Kino nazwę wzięło od kultowego filmu „Ada, to nie wypada” (data produkcji 1936).

W czasach wojennej zawieruchy ADA była świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń. Niemcy przejęli budynek, który pełnił nawet funkcję aresztu, Wycofujące się wojska niemieckie obrabowały ją ze sprzętu potrzebnego do wyświetlania filmów. Po wojnie kino zostało przemianowane z ADA na Olsztyn, na cześć przywiezionego z tego miasta projektora. Kino działało w tym samym miejscu do lat siedemdziesiątych. Z czasem zabytkowy budynek popadał w ruinę. Straszyły wybite szyby i zapadnięte stropy, kusił piękny hol i staroświeckie wnęki na plakaty.

Staraniem dzielnicy Włochy m.st. Warszawy ADA została wyremontowana. Budynek przeznaczono na cele kulturalne. Inaczej być nie mogło! Po długiej przerwie ADA wznowiła działalność w lutym 2010 roku w ramach Artystycznego Domu Animacji, filii Domu Kultury „Włochy”. Kino powróciło do swojej dawnej siedziby, dysponuje dużym ekranem i profesjonalnym sprzętem projekcyjnym. Prezentuje wszelkie gatunki filmowe: od najnowszych hitów, przez stare kino po autorskie filmy debiutanckie.

 

Źródło:

http://www.dkwlochy.pl/

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1369)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter