Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Wieża ciśnień w Chełmży

Autor wpisu: Chełmża
Data publikacji: 21.08.2015
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

To zabytek "0" w skali Europy!

Historia wieży ciśnień sięga początku XX wieku. Równocześnie z rokiem 1900 rozpoczyna się także historia chełmżyńskich wodociągów, choć już w średniowieczu, a dokładniej w 1255r. mistrz Poppo von Osterna zatwierdził budowę drewnianego wodociągu.

Sto lat temu wodę czerpano bezpośrednio z jeziora z wybudowanych specjalnie do tego celu pomostów. Ówczesne władze miały w planach podniesienie warunków życia i higieny mieszkańców Chełmży poprzez budowę kanalizacji. Pompy, które zamontowano w studniach sprowadzono prosto z Bremy.

Czworoboczna wieża zwieńczona czworobocznym dachem ma w sobie zbiornik mieszczący 350 metrów sześciennych wody. Obecnie ze względu na ponad wiekową konstrukcję chełmżyńskie wodociągi znacznie ograniczyły eksploatacje zabytkowego budynku. Jest natomiast bardzo cennym zabytkiem techniki ze względów historycznych i zachowanych w niej funkcji użytkowych.

Rozbudową chełmżyńskich wodociągów byli zainteresowani także Niemcy podczas wojny. Z tego okresu zachowały się projekty rozbudowy sieci wodno - kanalizacyjnej z 1943r.

Dziś zakład Wodociągów i Kanalizacji zaopatruje w wodę ponad 15 tysięczną Chełmżę. Wieża jest zabytkiem klasy „0” w skali Europy. Jest obiektem nadal funkcjonującym.

 

Źródło:

 http://www.chelmza.pl/9689,trasa-turystyczna.html

https://www.facebook.com/pages/Punkt-Informacji-Turystycznej-w-Che%C5%82m%C5%BCy/103644549975764

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1521)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Wieża ciśnień w Chełmży
Wieża ciśnień w Chełmży
Wieża ciśnień w Chełmży
Wieża ciśnień w Chełmży
Wieża ciśnień w Chełmży
Wieża ciśnień w Chełmży

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter