Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Regionalne w Pilźnie

Autor wpisu: mena1978
Data publikacji: 02.10.2015

Myśl o zorganizowaniu Muzeum Regionalnego w Pilźnie zrodziła się w 2004 r. podczas obchodów 650 rocznicy istnienia miasta Pilzna. Z taką inicjatywą wystąpili wspólnie: władze miasta w osobie ówczesnego burmistrza Józefa Chmury, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej na czele z prezesem Jackiem Podlaskiem, a także dyrektor Domu Kultury, pan Andrzej Kozik. Realizacja przedsięwzięcia wymagała jednakże kilku lat przygotowań.

Placówka muzealna, popularyzująca historię i kulturę Ziemi Pilźnieńskiej od czasów prehistorycznych po wiek XX. Muzeum realizuje różnorakie projekty historyczne i kulturalne, prowadzi badania naukowe i działalność edukacyjną. Celem działań muzealnych jest także akcentowanie roli przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie, udział w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym społeczeństwa Gminy Pilzno. Realizowane w Muzeum zadania zmierzają do budowania aktywnych postaw mieszkańców na rzecz europejskiej wymiany kulturalnej, w duchu poszanowania różnorodnych systemów wartości, wyznania i narodowości, obecnych w historii i życiu współczesnym.


W 2010 r. Rada Miasta wraz z panią burmistrz Ewą Gołębiowską wydała uchwałę o powołaniu muzeum. Zadecydowano, że siedzibą instytucji będzie parterowy budynek dawnej organistówki, wzniesiony w 1908 r., usytuowany tuż za świątynią parafii pw. Jana Chrzciciela w Pilźnie. Dwa lata później rozpoczął się remont gmachu i jego adaptacja na potrzeby nowej placówki muzealnej. W 2013 r., pod kierownictwem mgr Lidii Luchter – Krupińskiej - długoletniego kustosza Muzeum na Zamku w Dębnie, rozpoczęto prace nad gromadzeniem eksponatów, określeniem profilu muzeum oraz tworzeniem ekspozycji stałych. Organizacji muzeum towarzyszyły liczne działania promocyjne zachęcające lokalną społeczność do przekazywania placówce pamiątek oraz dóbr kultury dotyczących historii miasta i regionu.


10 i 11 listopada 2013 r. zorganizowano wystawę wstępną, na której zaprezentowano już pozyskane eksponaty, a także perspektywy rozwoju zbiorów muzealnych. Uroczyste otwarcie Muzeum Regionalnego w Pilźnie miało miejsce 4 października 2014 r., podczas obchodów 660-lecia lokacji miasta.


Obecnie zbiory muzeum liczą już ponad tysiąc dwieście eksponatów z zakresu archeologii, etnografii, sztuki, historii, numizmatyki, zbiorów biograficzno – literackich. W muzeum znajduje się cenna kolekcja dzieł Stanisława Westwalewicza. Prócz dzieł sztuki Muzeum gromadzi rękopisy i kartografię regionalną, a także dawną fotografię. Przeważająca część zbiorów pochodzi z darów okolicznych mieszkańców.


W Muzeum funkcjonuje wystawa stała „Pilzno i Ziemia Pilzneńska na przestrzeni wieków” – ekspozycja obrazująca historię i kulturę Pilzna oraz najbliższych okolic od powstania i lokacji miasta po wiek XX. W jej skład wchodzą eksponaty wykopaliskowe, kopie dokumentów pergaminowych - przywilejów i nadań królewskich dla miasta i jego mieszkańców, plany, pieczęcie, fotografie, numizmaty, zabytki kultury materialnej, rzemiosła i rękodzielnictwa, dawnych pilźnieńskich cechów i zawodów. Prezentowane eksponaty można oglądać w Podziemiach muzeum, Sali Historycznej, Sali Rzemiosła, oraz Sali Mieszczańskiej. Kolejna ekspozycja to „Pilzno w obrazach Stanisława Westwalewicza” – obrazy olejne oraz akwarele z lat 1951 - 1962, o tematyce pilźnieńskiej (plenery, pejzaże, zabytki i zabudowa miasta) artysty malarza, który przez ponad dziesięć lat mieszkał i tworzył w Pilźnie.
 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1666)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Muzeum Regionalne w Pilźnie
Muzeum Regionalne w Pilźnie
Muzeum Regionalne w Pilźnie
Muzeum Regionalne w Pilźnie
Muzeum Regionalne w Pilźnie
Muzeum Regionalne w Pilźnie
Muzeum Regionalne w Pilźnie
Muzeum Regionalne w Pilźnie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter