Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Fantastyczna Góra Chełmo

Autor wpisu: paweldudek
Data publikacji: 09.12.2015
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

 Góra Chełmo leży w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. Jest to najwyższe wzniesienie tzw. Wzgórz Radomszczańskich - ma 323 m n.p.m. Od niepamiętnych czasów góra ta wzbudzała ciekawość okolicznych mieszkańców. Powstała nawet legenda związana z tym miejscem.

Małe dzieci straszone były duchami oraz czarownicami, które rzekomo spotykały się na górze. Ciekawość wzbudzały szczeliny znajdujące się pomiędzy wapiennymi płytami. Według legend kamień wrzucony w taką szczelinę leci bardzo długo w przepaść. Świadczyć to miało o niezmierzonych otchłaniach tworzących wnętrze góry.

Mgła pojawiająca się w naturalny sposób wokół góry (będącej samotnym wzniesieniem pośród pól) miała wskazywać mieszkańcom, że niebawem spadnie deszcz.

Z górą Chełmo związane są też liczne historie o tym, jakoby kiedyś istniał tam zamek, miał być też ukryty skarb.

Z moich obserwacji oraz osobistych wywiadów wynika, że najpopularniejszą fantastyczną opowieścią związaną z górą Chełmo, jest opowieść o ukrytym w jej środku wojsku.

Cytuję poniżej zapis legendy autorstwa W. Weryho (artykuł pt. „Śpiący rycerze”, ukazał się w tomie III „Wisły” w Warszawie w roku 1889).

„W górze tej śpi św. Jadwiga z wojskiem. Spali wpierw na lewym boku, teraz już na prawym. Jest na górze dąb; w nowy czwartek, tj. w pierwszy na nowiu, na tym dębie można wyczytać, w którym roku rycerze weszli, kiedy wyjdą oraz ich liczbę.

Niedaleko od dębu jest wąwóz i brama żelazna, obecnie kamieniami zawalona. W mgliste dni na górze odbywają się musztry. Podczas wojny węgierskiej, jak powiadają starzy ludzie, codziennie odbywały się ćwiczenia.

W Krakowie na kościele Panny Marii wisi żebro wielkoluda. Co rok ma upaść trochę tego żebra, a jak wszystko upadnie, to wojsko ma się obudzić”. Dla tego wojska pracował kiedyś kowal, wracający z Zagórza. Spotkał wówczas rycerza, który spytał go kim jest, a gdy ten odpowiedział, że jest kowalem, rycerz rzekł, że właśnie potrzebuje kowala i zabrał go do wnętrza góry przez żelazne drzwi. Tam kowal podkuł konie, otrzymał zapłatę i wrócił do domu, gdzie okazało się, że nie było go przez cały rok”.

Warto dodać, że motyw śpiącego wojska będącego własnością św. Jadwigi pojawia się także w wielu innych regionach Polski, nie jest więc charakterystyczny tylko dla góry Chełmo.

Istnieje kila wersji tej opowieści. Inny przekaz mówi o pewnej dziewczynie, która postanowiła sprawdzić, gdzie dokładniej codziennie wypasa się będący pod jej opieką wieprzek. Pewnego razu poszła za zwierzęciem. Wieprzek wszedł do wnętrza góry, w której znajdowały się konie oraz śpiący rycerze. Dziewczyna na ten widok zawołała wieprzka, aby zabrać go z tego tajemniczego miejsca. Jeden z rycerzy, słysząc wołanie, zbudził się i zapytał „czy to już czas?”, a następnie znów zasnął. Młoda kobieta wystraszyła się i już więcej się tam nie pojawiła. Oczywiście zabrała ze sobą swoje zwierzę.

Góra Chełmo skrywa wiele tajemnic. Faktem jest jednak, że kiedyś rzeczywiście istniał tam obronny gród. Nie powinny więc dziwić liczne opowieści związane ze skarbami, śpiącym wojskiem, czarownicami czy tajemniczą mgłą wywołującą deszcz.

"Konkurs"

Źródło:

T.A. Nowak, Chełmo. Zarys dziejów do 1945 roku, Radomsko 2005
T. A. Nowak, Tajemnice i legendy góry Chełmo, [w:] "Biuletyn Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie", 2003, nr 5-6, s. 89-108.
P. Owczarek, Chełmska Góra w kilku odsłonach (Rekonesans etnograficzny), [w:] "Prace i materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi", Seria Etnograficzna nr 34: 2008, s. 37-114
W. Weryho, Śpiący rycerze, "Wisła", t. III, Warszawa 1889.

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1951)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter