Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Lędziny - grodzisko średniowieczne

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 21.01.2016
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Na polach administracyjnie należących do miejscowości Lędziny, położonej w w powiecie opolskim, w gminie Chrząstowice, nieopodal przysiółka Zbicko, gdzie pan Marek Kotański założył ośrodek Monar dla chorych zarażonych wirusem HIV, w pobliżu linii kolejowej wiodącej z Opola do Kluczborka, znajdują się słabo czytelne relikty nizinnego grodziska pierścieniowatego. W dawniejszej literaturze miejsce to opisywane było jako przynależne do sąsiedniej Zawady.

Obiekt znany był już przed II Wojną Światową, prowadzono na nim wówczas badania powierzchniowe. Wykopaliska sondażowe prowadzono w tym miejscu w roku 1958 (pan Józef Kaźmierczyk), 1962 (pan Włodzimierz Wojciechowski) i w roku 1968 (przewodniczył im pan Jerzy Lodowski).

Podczas prac potwierdzono istnienie obronnej palisady i kilku jam wypełnionych ceramiką, kośćmi zwierzęcymi i polepą, skupionych w pobliżu obwodu założenia. Na podstawie wyglądu tych zabytków okres użytkowania grodu udało się wydatować na okres między końcem VIII, a połową X wieku.

Jeszcze nie tak dawno można było odczytać w terenie relikty fosy i niskiego wału, otaczających płaski majdan fortalicjum. Niestety, dziś pozostałości te są zupełnie niewidoczne z ziemi. Orka całkowicie zniwelowała zabytek.
Miałam ochotę usiąść na ziemi i się rozpłakać.

Na szczęście pozostała jeszcze jedyna nadzieja - nasz latający niezbyt wyśróbowany klasą dron, któremu nadaliśmy imię jednego z kruków towarzyszących Odynowi.  Huginnowi udało się zaskakująco dobrze uchwycić zarys osady, uwidocznionej na zdjęciach w formie wyróżników wśród żyta.

Archeologia lotnicza jest niesamowitym źródem cennych informacji.

 

Źródło:

"Mało znane warownie Górnego Śląska", Eugeniusz Tomczak

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1809)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Lędziny - grodzisko średniowieczne
Lędziny - grodzisko średniowieczne
Lędziny - grodzisko średniowieczne
Lędziny - grodzisko średniowieczne
Lędziny - grodzisko średniowieczne

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter